Zaskórniki – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Zaskórniki – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, nazywane również wągrami, powstają wskutek nadmiernej produkcji sebum i obecności sporych ilości martwego naskórka. Te dwie substancje mieszają się ze sobą, tworząc tzw. czopy, które zatykają ujścia gruczołów łojowych. Zmiany takie zazwyczaj nie mają zapalnego charakteru i są stosunkowo niegroźne, lecz nieestetyczne.

Zaskórniki dzieli się na otwarte i zamknięte. Te pierwsze to charakterystyczne czarne lub ciemnobrązowe kropki, które najczęściej można obserwować na nosie i całej strefie T. Te drugie z kolei tworzą nieestetyczne, białe grudki. Często najlepiej widoczne są po naprężeniu skóry, ponieważ znajdują się w głębszych jej warstwach.

Zaskórniki a właściwe oczyszczanie twarzy

Najprostszy sposób na zaskórniki to właściwe oczyszczanie skóry twarzy. Jest to podstawowy krok w walce z tymi niedoskonałościami, ponieważ często powstają one właśnie wtedy, gdy niepoprawnie myjemy skórę i pozostają na niej resztki sebum, potu zanieczyszczeń środowiskowych czy produktów kosmetycznych.

Z tego powodu, zawsze warto wykonywać dwuetapowe oczyszczanie twarzy. W pierwszym kroku stosując płyn lub mleczko do demakijażu, a w drugim piankę lub żel do mycia. Po wykonaniu takich czynności, kiedy przetrzemy skórę wacikiem, nie powinny znajdować się na nim żadne, nawet najmniejsze zanieczyszczenia.

Zaskórniki a dobrze dobrana pielęgnacja twarzy

W walce z zaskórnikami może nam pomóc właściwie dobrana pielęgnacja skóry. Warto w niej wykorzystać składniki takie jak na przykład kwas salicylowy czy ceramidy. Jak stosować takie związki? Najlepiej postawić na produkty kosmetyczne, które zawierają takie substancje w swoim składzie.

Kwas salicylowy możemy znaleźć na przykład w żelach do mycia twarzy. Ma on działanie złuszczające i oczyszczające. Ceramidy z kolei występują zazwyczaj w kremach. Mają one działanie nawilżające i okluzyjne, dzięki czemu tworzą na naszej skórze warstwę zabezpieczającą przed przedostawaniem się do niej niekorzystnych czynników.

Domowe sposoby na zaskórniki

Jeżeli w naszym przypadku problem zaskórników nie jest mocno nasilony, wówczas w walce z nimi możemy spróbować domowych sposobów. Wyróżnia się tutaj różnego rodzaju maseczki, na przykład z ubitych białek jaj, czy peel-off z żelatyny. Ta druga jednak nie jest polecana posiadaczkom cery wrażliwej i atopowej.

Skutecznym domowym sposobem w walce z zaskórnikami może być również tzw. parówka. Aby ją wykonać, należy przygotować miskę z gorącą wodą, a następnie pochylać się nad nią przez około 15-20 minut. Para rozpulchni pory, dzięki czemu łatwiej będzie można usunąć z nich zanieczyszczenia.

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki

W walce z zaskórnikami możemy stosować również profesjonalne zabiegi. Dlatego zwłaszcza jeżeli w naszym przypadku problem ten jest nasilony, warto skorzystać z pomocy fachowców. Kosmetolog lub dermatolog oceni stan naszej cery i zaleci stosowną kurację, lub zabiegi.

Wśród najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, które stosowane są na zaskórniki, można wymienić peeling kawitacyjny, a także mikrodermabrazję. Obie te techniki pozwalają na usunięcie z porów zanieczyszczeń i dogłębne oczyszczenie skóry twarzy.

 

 

Udostępnij:
0