Zbawienny masaż na ból pleców

Zbawienny masaż na ból pleców

– Plecy zaczynają boleć, gdy mamy osłabione, napięte, naciągnięte mięśnie, które nie pracują jednakowo, w związku z czym, kręgosłup przestaje być stabilny, a kręgi i dyski szybciej się zużywają – mówi Przemysław Mordarski, masażysta z warszawskiego salonu New Body Clinic. Najbardziej narażone na bóle pleców są osoby, które mało się ruszają i prowadzą siedzący tryb życia. By temu zapobiec, warto regularnie się masować. Prawidłowo wykonany masaż likwiduje napięcie, wzmacnia tkankę mięśniową, odpręża i koi nerwy, a także likwiduje bóle pleców spowodowane stresem.

W przypadku zdiagnozowanych schorzeń, lekarz kieruje pacjenta na masaż leczniczy. Wówczas rehabilitant na podstawie zaleceń ortopedy, dobiera odpowiednie techniki masażu, które będą najbardziej skuteczne. Masaż leczniczy wymaga gruntownej wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka, dlatego powinien być wykonany przez specjalistę rehabilitanta. W przeciwnym razie zamiast pomóc, może zaszkodzić. – Każdy rehabilitant powinien znać wiele form i technik masażu, mieć wiedzę na temat budowy anatomicznej człowieka, by jak najlepiej pomóc w przypadku różnego rodzaju schorzeń czy dolegliwości – dodaje Mordarski. Masaż całego ciała powinien trwać nie mniej niż godzinę, a najlepiej półtorej. Jeśli chodzi o wybrane części ciała, czas ustala się indywidualnie, w zależności od potrzeb i dolegliwości.

Masaż można też wykonać w domu, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych zasadach. – Osoba masowana powinna leżeć w wygodnej pozycji, ponadto należy pamiętać o bezpieczeństwie i omijać bolesne miejsca. Osobom bez doświadczenia polecam podstawowe techniki tj. głaskanie, rozcieranie, ewentualnie delikatne ugniatanie. Głaskanie polega na przesuwaniu dłoni wzdłuż i w poprzek kręgosłupa. Dzięki tej technice poczujemy się odprężeni i uspokojeni. Rozcieranie wykonuje się albo kciukiem albo nasadą dłoni wzdłuż lub w poprzek pleców, okrężnymi ruchami. Ugniatać skórę można obiema rękami lub palcami – wyjaśnia specjalista.

 

Przeciwwskazania do masażu:

– zmiany skórne (rozsiane i ropne)

– nowotwory (onkologiczny masaż limfatyczny)

– krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia

– hemofilia

– żylaki

– wszelkie stany zapalne

– choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym

– wysoka temperatura ciała, powyżej 39 stopni

– miażdżyca

 

Udostępnij:
0