Zdrowe czerwone warzywa

Zdrowe czerwone warzywa

Gdzie szukać witamin i innych składników, które potrzebne są naszej skórze, włosom i paznokciom? Jak zawsze w warzywach i owocach, nie tylko świeżych – bo o tej porze roku, po miesiącach przechowywania, mogą być już nie tak bogate w potrzebne nam składniki. Czasem w puszce lub słoiku znajdziemy warzywa o lepszej jakości i wyższej zawartości cennych substancji.

Czerwone warzywa o ciemnym, wpadającym w fiolet odcieniu zawdzięczają swój kolor niebieskim antocyjanom, które silnie wzmacniają nasze naczynia krwionośne. Oczywiście mają też dużo czerwonego barwnika, karotenu. Buraki i czerwona kapusta zawierają też dużo żelaza (zwłaszcza buraki!) i zdrowego likopenu, który chroni nas przed nowotworami, odmładza i obniża poziom cholesterolu. Buraki mają w składzie dużo pierwiastków śladowych, w tym bardzo rzadkie jak rubid i ced. Są też źródłem kwasu foliowego. Kapusta zawiera dużo siarki, która jest niezbędna, żeby włosy, skóra i paznokcie dobrze wyglądały. Mocną stroną buraków i kapusty jest duża zawartość potasu, który reguluje rytm serca i pomaga walczyć z nadciśnieniem.

Odważni mogą pić zdrowe soki wyciskane z buraków, z dodatkiem np. jabłka. Są bardzo zdrowe, ale nie każdy je polubi… Innym polecamy przepisy na sałatki z burakami i kapustą, które dodadzą nam sił i urody. Zachęcamy do wypróbowania!

Carpaccio z buraków z rukolą

Składniki: 8 niedużych buraków, paczka rukoli, ser kozi (możemy go też zastąpić zwykłą fetą), garść zielonych świeżych ziół, np. bazylii, lekko czerstwa bułka (może być ciabatta), trzy łyżki oliwy, sól, pieprz do smaku

Przygotowanie: Ugotować buraki i pokroić na cieniutkie plasterki. Gdy się gotują przygotować sos – zmiksować zioła jak na pesto, dodać sól i oliwę. Plastry buraków ułożyć na talerzu, na nich położyć umyte i osuszone listki rukoli, całość polać przygotowanym wcześniej sosem. Bułkę pokroić wzdłuż, a potem na mniejsze kawałki i przez 10 minut opiekać w nagrzanym do 180 stopni piekarniku. Po wyjęciu posmarować serem kozim (lub fetą), zostawiając jeszcze trochę sera do dekoracji sałatki. W momencie podawania i grzanki, i buraczki powiny być lekko ciepłe.

Wiosenna sałatka z czerwoną kapustą i jabłkiem

Składniki: słoik czerwonej kapusty z jabłkiem firmy Dawtona, pęczek rzodkiewek, dymka, pęczek pietruszki, dwie łyżki oliwy, łyżeczka soku z cytryny, sól i pieprz do smaku

Przygotowanie: Rzodkiewki, dymkę i pietruszkę pokroić drobno, dodać czerwoną kapustę z jabłkiem, oliwę i sok z cytryny (żelazo zawarte w warzywach lepiej wchłania się razem z witaminą C). Wszystkie składniki dobrze wymieszać i od razu podawać.

Egzotyczna sałatka z buraków

Składniki: 8 niedużych buraków, 4 marchewki, pęczek pietruszki lub kolendry, dwie łyżki ziaren sezamu, odrobina soku z cytryny lub limonki, oliwa lub olej sezamowy, trochę soli do smaku

Przygotowanie: Surową marchewkę i buraki ścieramy na tarce lub w robocie kuchennym na wiórki (można też użyć gotowych wiórków z buraków w słoiku firmy Dawtona). Prażymy na rozgrzanej patelni, bez oleju, ziarna sezamu – trzeba uważać, żeby się nie spaliły. Marchewkowe i buraczane wiórki układamy na talerzu, lekko solimy, posypujemy pietruszką i ziarnami sezamu, skrapiamy oliwą i sokiem z cytryny. Jeśli chcemy sałatce nadać bardziej orientalny charakter zamiast cytryny użyjmy limonkę, zamiast pietruszki kolendrę, zamiast oliwy olej sezamowy.

Owocowy sok z dodatkiem buraczków

Składniki: 4 surowe buraki, 2 gruszki, 3 jabłka, 250 g mieszanki leśnych owoców (tak, mogą być mrożone 🙂

Przygotowanie: Buraki obrać, jabłka i gruszki pozbawić gniazd nasiennych (możemy też je obrać, zwłaszcza jeśli mamy wrażliwy żołądek). Jeśli używamy mrożonych owoców, trzeba je oczywiście rozmrozić. Wycisnąć sok z buraków w sokowirówce. Owoce podzielić na mniejsze cząstki i zmiksować stopniowo w blenderze, dodając na końcu sok z buraków. Pić najlepiej bez przecedzania, jako gęsty koktajl!

 

Udostępnij:
0