CHLEB DLA ODCHUDZAJĄCYCH SIĘ

CHLEB DLA ODCHUDZAJĄCYCH SIĘ

Produkty zbożowe takie jak pieczywo, dostarczają wielu cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy A, 
a także błonnika pokarmowego. Mimo tego, według danych statystycznych GUS Polacy jedzą go coraz mniej. W 2015 roku spożycie pieczywa wyniosło ponad 45 kg i było niższe o 2,5 kg niż w 2014 roku.

– Wiele osób będących na diecie wystrzega się jedzenia chleba, a musimy pamiętać, że kluczem do sukcesu odnośnie spożywania pieczywa na diecie, jest jego odpowiedni dobór. Najbardziej wartościowym rodzajem jest pieczywo razowe, które wypieka się z mąki razowej pszennej lub żytniej albo to domowe, wypiekane z mąki z pełnego ziarna np. 5 zbóż. Pieczywo to jest doskonałym źródłem manganu, fosforu, żelaza, cynku, miedzi, magnezu i błonnika pokarmowego. Warto również wybierać pieczywo z dodatkiem nasion roślin oleistych, takich jak: słonecznik, dynia, sezam, len, soja czy mak. Stanowią one nie tylko źródło witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecz także podnoszą walory smakowe chleba. Dlatego nie bójmy się pieczywa, jeżeli akurat się odchudzamy, tylko wybierajmy je umiejętnie – przekonuje dietetyczka i ekspertka kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Anna Jelonek.

Według badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” na zlecenie Krajowej Federacji Producentów Zbóż ponad 67% respondentek potwierdza, że zdrowa dieta to taka „bogata w wartości odżywcze”, a ponad ¾ z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że „produkty zbożowe zawierają składniki, które pozytywnie wpływają na organizm ludzki”. Polki preferują pieczywo pełnoziarniste i jasne, przy czym to drugie gości codziennie lub prawie codziennie na co stole co drugiej z nich.

– Pieczywo jest produktem zbożowym, a te warto spożywać każdego dnia. Kanapka skomponowana z razowego pieczywa będzie idealna na początek dnia i drugie śniadanie. Do obiadu warto wybierać kaszę gryczaną, jaglaną lub jęczmienną. Dobrym rozwiązaniem będzie też makaron razowy. Wieczorem proponuję kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną i warzywami. Można je spożywać w połączeniu z jogurtem, kefirem, koktajlem mlecznym lub szklanką ulubionego soku – tłumaczy Anna Jelonek.  

Zbożowe inspiracje Anny Jelonek

Ciabatta z pastą warzywną

Składniki:

180 g ciepłej wody
1 łyżeczka suchych drożdży instant
250 g mąki pszenno-razowej
3/4 łyżeczki soli morskiej
3/4 łyżeczki cukru
2 i 1/2 łyżki oliwy extra vergine
oliwki czarne (20 szt.)

Przygotowanie:

•Do misy miksera wlej wodę, dodaj drożdże i wymieszaj.

• Wsyp przesianą mąkę, sól, cukier i wlej oliwę extra vergine oraz pokrojone oliwki.

• Drewnianą łyżką wymieszaj wszystkie składniki, łącząc je ze sobą.

• Za pomocą haka miksera miksuj  ciasto na małej prędkości  przez 3 minuty, następnie zwiększ obroty miksera do średnio dużych i miksuj przez około 8 minut, aż ciasto zbierze się przy haku miksera i nie będzie już kleiło się do boków miski.
• Blaszkę o wymiarach około 17 x 27 cm posmaruj oliwą i wyłóż całe ciasto. Następnie odczekaj 10 minut i naoliwionymi palcami rozciągnij ciasto na całą blaszkę. Przykryj przeźroczystą folią i odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny (najlepiej w ciepłe miejsce bez przeciągów).
• Blachę do pieczenia posmaruj oliwą.

• Zdejmij folię z formy z ciastem i przykryj ją naoliwioną częścią blachy. Przewróć na drugą stronę i potrząsając formą, wyłóż całe ciasto na blaszkę. Ostrym nożem pokrój je na 6 części, odsuwając od siebie na odległość kilku centymetrów.
• Wstaw blachę do nagrzanego do 240 stopni piekarnika. Piecz na złoty kolor przez około 20 minut. Gorące bułeczki można posmarować oliwą. Ostudź przed pokrojeniem.

Warzywny farsz

• 1/4 szklanki czarnych oliwek bez pestek, odsączonych
• 1 mały ząbek czosnku
• sól morska i świeżo zmielony pieprz do smaku
• około 3 łyżek oliwy extra vergine

 

Wszystkie składniki zmiksuj blenderem na pastę.

 

Udostępnij:
0