Face&Look > MODA > TRENDY > Chromoterapia. Jakie kolory cię uzdrowią? Sprawdź!

Chromoterapia. Jakie kolory cię uzdrowią? Sprawdź!

Niektóre barwy wpływają na nas dobrze, a inne wywołują zmęczenie lub wręcz rozdrażnienie. To właśnie dlatego powstała niekonwencjonalna metoda leczenia kolorami zwana chromotorepią. Czy wiesz, jakie kolory wspomagają leczenie?

 
 
Chromoterapia, nazywana także koloroterapią lub terapią kolorem, jest niekonwencjonalną metodą leczenia. Polega na otaczaniu się kolorami, które mają pozytywne działanie na nasz organizm. Można na przykład przebywać w pomieszczeniu pomalowanym na dany kolor lub nosić ubrania w sprzyjającej barwie. Terapia taka uzupełnia terapię farmakologiczną, a co ważne – nie wywołuje efektów ubocznych. Mogą z niej korzystać osoby w różnym wieku, także dzieci i ludzie starsi. Trzeba jedynie pamiętać, że metoda ta nie może zastąpić leczenia konwencjonalnego. 
 

Biel i szarość

Biel kojarzy się z harmonią. — Bywa  pomocna w leczeniu chorób skórnych, a także poprawia samopoczucie. Ponadto może też usprawnić funkcjonowanie układu odpornościowego. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że przesada nie jest wskazana i zbyt wiele danego koloru w naszym otoczeniu nie wpłynie pozytywnie na organizm. W przypadku bieli nadmiar może powodować zniechęcenie i brak sił do działania. Kolor szary jest neutralny. Nie rzuca się w oczy, ale bywa pomocny przy leczeniu obrzęków i opuchlizny — mówi dr Marek Borowiński specjalista ds. koloru, Shop Doctor.

Żółty, pomarańczowy i czerwony

Kolory te są żywe, ciepłe i energetyczne. Żółty jest kolorem radości i ciekawości. Jest on niezwykle pozytywny i bywa pomocny w leczeniu takich dolegliwości, jak przemęczenie i stres. Dodatkowo pobudza proces przemiany materii oraz pomaga m.in. przy artretyzmie, cukrzycy, stwardnieniu rozsianym oraz zatruciu pokarmowym. Pomarańczowy pobudza do działania i nastraja pozytywnie. Podobnie jak żółty wspomaga przemianę materii. Dodatkowo może być stosowany przy problemach z sercem, a także przy leczeniu anoreksji, chorób wątroby, depresji oraz dolegliwości związanych z pęcherzem moczowym. Czerwony z kolei, z racji tego, że jest mocno energetyczny, pobudza organizm do działania oraz wspomaga w procesie leczenia chorób serca. Czerwień może być także pomocna przy leczeniu przeziębień, zgagi, migreny oraz anemii. Jej nadmiar może wywoływać agresję, dlatego nie jest wskazana osobom zmagającym się z nerwicą.

Fioletowy, niebieski i zielony

Kolor fioletowy symbolizuje szlachetność, a także nieufność. Pomaga przy leczeniu krótkowzroczności, ataków padaczki oraz chorób pasożytniczych. Osoby zmagające się z chorobami umysłowymi powinny na niego uważać. Niebieski to kolor intuicji. Z racji tego, że należy do grupy kolorów zimnych, ma działanie chłodzące. Można go spokojnie użyć przy wspomaganiu leczenia obrzęków, oparzeń, opryszczki, a także zapalenia gardła. Należy jednak uważać, gdyż w nadmiarze może przygnębiać. Z kolei zieleń ma działanie uspokajające i kojące. Pomaga przy leczeniu anginy, zapalenia oskrzeli, wyczerpania emocjonalnego, a także klaustrofobii. 
 
Kolor to jeden z najważniejszych bodźców w naszym życiu. Może on pomóc nam przy wielu uciążliwych dolegliwościach. Przy czym trzeba pamiętać, że koloroterapia nie może zastąpić wizyty u lekarza. — Sama chromoterapia nie przyniesie zadowalających efektów — mówi Shop Doctor i „Doktor Kolor”, czyli dr Marek Borowiński.

fot. Flickr

grafika materiały prasowe

 

Dodaj komentarz

Komentarze

sisi13

Powinniśmy nosić na sobie całą tęczę. Na wszelki wypadek.

kylaina

Trafiłaś Smile