Chromoterapia, nazywana także koloroterapią lub terapią kolorem, jest niekonwencjonalną metodą leczenia. Polega na otaczaniu się kolorami, które mają pozytywne działanie na nasz organizm. Można na przykład przebywać w pomieszczeniu pomalowanym na dany kolor lub nosić ubrania w sprzyjającej barwie. Terapia taka uzupełnia terapię farmakologiczną, a co ważne – nie wywołuje efektów ubocznych. Mogą z niej korzystać osoby w różnym wieku, także dzieci i ludzie starsi. Trzeba jedynie pamiętać, że metoda ta nie może zastąpić leczenia konwencjonalnego.

Biel i szarość
Biel kojarzy się z harmonią. — Bywa pomocna w leczeniu chorób skórnych, a także poprawia samopoczucie. Ponadto może też usprawnić funkcjonowanie układu odpornościowego. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że przesada nie jest wskazana i zbyt wiele danego koloru w naszym otoczeniu nie wpłynie pozytywnie na organizm. W przypadku bieli nadmiar może powodować zniechęcenie i brak sił do działania. Kolor szary jest neutralny. Nie rzuca się w oczy, ale bywa pomocny przy leczeniu obrzęków i opuchlizny — mówi dr Marek Borowiński specjalista ds. koloru, Shop Doctor.
Żółty, pomarańczowy i czerwony
Kolory te są żywe, ciepłe i energetyczne. Żółty jest kolorem radości i ciekawości. Jest on niezwykle pozytywny i bywa pomocny w leczeniu takich dolegliwości, jak przemęczenie i stres. Dodatkowo pobudza proces przemiany materii oraz pomaga m.in. przy artretyzmie, cukrzycy, stwardnieniu rozsianym oraz zatruciu pokarmowym. Pomarańczowy pobudza do działania i nastraja pozytywnie. Podobnie jak żółty wspomaga przemianę materii. Dodatkowo może być stosowany przy problemach z sercem, a także przy leczeniu anoreksji, chorób wątroby, depresji oraz dolegliwości związanych z pęcherzem moczowym. Czerwony z kolei, z racji tego, że jest mocno energetyczny, pobudza organizm do działania oraz wspomaga w procesie leczenia chorób serca. Czerwień może być także pomocna przy leczeniu przeziębień, zgagi, migreny oraz anemii. Jej nadmiar może wywoływać agresję, dlatego nie jest wskazana osobom zmagającym się z nerwicą.
Fioletowy, niebieski i zielony
Kolor fioletowy symbolizuje szlachetność, a także nieufność. Pomaga przy leczeniu krótkowzroczności, ataków padaczki oraz chorób pasożytniczych. Osoby zmagające się z chorobami umysłowymi powinny na niego uważać. Niebieski to kolor intuicji. Z racji tego, że należy do grupy kolorów zimnych, ma działanie chłodzące. Można go spokojnie użyć przy wspomaganiu leczenia obrzęków, oparzeń, opryszczki, a także zapalenia gardła. Należy jednak uważać, gdyż w nadmiarze może przygnębiać. Z kolei zieleń ma działanie uspokajające i kojące. Pomaga przy leczeniu anginy, zapalenia oskrzeli, wyczerpania emocjonalnego, a także klaustrofobii.
Kolor to jeden z najważniejszych bodźców w naszym życiu. Może on pomóc nam przy wielu uciążliwych dolegliwościach. Przy czym trzeba pamiętać, że koloroterapia nie może zastąpić wizyty u lekarza. — Sama chromoterapia nie przyniesie zadowalających efektów — mówi Shop Doctor i „Doktor Kolor”, czyli dr Marek Borowiński.