Co zdradza analiza składu ciała?

Co zdradza analiza składu ciała?

Analiza składu ciała jest realizowana za pomocą bioimpedancji elektrycznej. Polega na przepuszczeniu przez ciało człowieka impulsu elektrycznego o bardzo niskim natężeniu z wykorzystaniem 8 elektrod. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund i jest dla uczestnika niewyczuwalne i bezpieczne. W badaniu jest wykorzystywany fakt, iż poszczególne tkanki organizmu zawierają mniej lub więcej wody, w efekcie w różnym stopniu przewodzą elektryczność. W związku z tym impuls elektryczny przez różnice w oporze tkanek jest w stanie ocenić z czego i w jakich ilościach składa się nasze ciało. Tkanka tłuszczowa zawiera o wiele mniej wody niż tkanka mięśniowa, dlatego prąd przepływa przez nią wolniej. Urządzenie do bioimpedancji elektrycznej współpracuje ze dedykowanym programem komputerowym wykonującym wszystkie obliczenia. Badanie składu ciała jest wykorzystywane w wielu obszarach medycyny, w tym w dietetyce,  gdyż jest istotnym elementem zarówno w działaniach profilaktycznych, jak także w leczeniu nadwagi i otyłości.

 

Analizator składu ciała spotkamy w gabinecie dietetycznym, czasami w innych placówkach medycznych i coraz częściej także na siłowniach. W ramach programu żywieniowego realizowanego na przykład w firmach dietetycy przyjeżdżają z przenośnymi analizatorami składu ciała do siedziby organizacji, aby umożliwić pracownikom skorzystanie z tego sprzętu podczas krótkiej konsultacji z dietetykiem. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.

 

Z analizy składu ciała realizowanej z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej możemy dowiedzieć się wielu ważnych informacji dotyczących m.in. naszej tkanki tłuszczowej i mięśniowej czy zawartości wody w naszym organizmie oraz wielu innych. Oto kilka słów o ważnych parametrach, które może umówić z nami po wykonaniu analizy składu ciała dietetyk.

 

Jaka jest ilość tkanki tłuszczowej?

 

Prawidłowa ilość tkanki tłuszczowej i złoty środek dla zdrowia to procentowy udział tłuszczu w granicach normy. Większość osób najchętniej pozbyłoby się tkanki tłuszczowej całkowicie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że miałoby to bardzo niekorzystne skutki dla nas, gdyż pełni ona wiele ważnych funkcji w organizmie.

 

Bezpieczna ilość tkanki tłuszczowej w ciele jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Pełni m.in. funkcję izolacyjną, ochronną dla układu nerwowego, a także bierze udział regulacji gospodarki hormonalnej, dlatego całkowicie bez niej nasz organizm nie miałby szans na podtrzymanie funkcji życiowych. Z kolei nadmiar tkanki tłuszczowej może być równie niebezpieczny dla naszego zdrowia, powodując rozwój na przykład nadwagi i otyłości, które przyczyniają się do różnych chorób metabolicznych, niektórych nowotworów czy zaburzeń gospodarki hormonalnej. – wyjaśnia Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.

 

Jaka jest zawartość wody w organizmie?

 

To bardzo cenny parametr, który poznamy w czasie analizy składu ciała z wykorzystaniem  metody BIA, pokazujący procent wody w organizmie. Jest to niezwykle ważny wskaźnik, gdyż odpowiedni poziom nawodnienia daje nam dobre samopoczucie, koncentrację oraz znacząco wpływa na ogólną kondycję ciała. Odbywając badanie z analizatorem składu ciała, dietetyk może wyliczyć ile i podpowiedzieć co powinieneś pić, aby poprawić lub utrzymać stopień nawodnienia na optymalnym poziomie. Odpowiedni poziom nawodnienia daje nam dobre samopoczucie, koncentrację oraz znacząco wpływa na ogólną kondycję ciała.

 

Ile masz mięśni?

 

To także istotny parametr analizy składu ciała, który nie tylko określi ogólną ilość mięśni w ciele, ale również pokaże czy są one proporcjonalnie rozłożone, co pomoże ustalić jakie partie mięśniowe wymagają szczególnej uwagi. Dążenie do optymalnej ilości masy mięśniowej jest ważne, jeśli chcemy efektywnie dbać o masę swojego ciała i przeciwdziałać nadwadze. Mają one wpływ na ilość energii zużywanej przez organizm podstawowo. Duża ilość mięśni podnosi tę wartość co w dużym uproszczeniu oznacza, że można więcej zjeść bez ryzyka przybierania na masie tkanki tłuszczowej.

 

Ile masz lat metabolicznie?

 

Ta wartość jest wyliczana przez analizator składu ciała na podstawie Twoich parametrów. Określa na jaki wiek czuje się Twoje ciało w obecnym stanie. Może być niższy niż ten wynikający z Twojego dowodu osobistego. Wówczas świadczy to o tym, że Twoje ciało czuje się młodsze niż w rzeczywistości. Z kolei jeśli wiek metaboliczny, wynikający z analizy składu ciała, jest wyższy niż metryczkowy, powinien to być wyraźny sygnał, że Twoje ciało czuje się starsze i bardziej obciążone niż powinno być w Twoim wieku.

 

Warto zdecydować się na analizę składu ciała szczególnie, gdy jej wykonaniu towarzyszy wykwalifikowany dietetyk, który zinterpretuje  jej wyniki i pomoże ustalić choćby wstępny plan pozwalający na poprawę lub stabilizację parametrów. Coraz częściej zdarza się, że dietetycy są zapraszani do firm przez pracodawców, aby zaoferować pracownikom możliwość skorzystania z profesjonalnej analizy składu ciała z indywidualną konsultacją. Z pewnością nie jest to stracony czas, jeśli efektywnie wykorzystamy otrzymaną analizę wyników do pracy nad naszą masą ciała i kondycją organizmu. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits, który na zaproszenie pracodawców odwiedza firmy z zespołem dietetyków.

 

Jeśli chcemy efektywnie skorzystać z analizy składu ciała z pomocą bioimpedancji elektrycznej nie powinno się przed badaniem do 48h spożywać alkoholu, ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny przez 12 h, jak również jeść i pić przez 4h. Wyniki analizy warto omówić z dietetykiem. Uzyskane informacje i wskazówki specjalisty pomogą nam efektywnie pomóc w podjęciu dalszych działań poprawiających kondycję naszego organizmu.

 

 

Udostępnij:
Promocja! Wyróżniony produkt
CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

Cerave
Original price was: 75,00 zł.Current price is: 65,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Loreal
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 24,90 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa
Original price was: 32,00 zł.Current price is: 29,90 zł.

Bourjois Waterproof 41 contour clubbing kredka

Bourjois
Original price was: 15,90 zł.Current price is: 13,90 zł.

CERAVE NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY Z CERAMIDAMI DO CERY NORMALNEJ I ...

Cerave
Original price was: 53,00 zł.Current price is: 48,00 zł.

NUMERO ZESTAW – Szampon z owsem 1000 ml + farba NUMERO # 6.00...

Numero
Original price was: 86,00 zł.Current price is: 63,00 zł.

RIMMEL LONDON WONDER LAST ŻELOWA FARBKA DO BRWI 4,5 ML

Rimmel
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 19,00 zł.

L’Oreal True Match podkład N6 Honey 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal True Match podkład D5-W5 Golden Sand 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal Paris True Match Foundation podkład do twarzy N5 Neut...

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel
Original price was: 14,50 zł.Current price is: 12,99 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

Mixa
Original price was: 41,50 zł.Current price is: 38,50 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający lakier do włosów farbowanych 250ml

Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający laki...

Milk Shake
Original price was: 81,00 zł.Current price is: 59,00 zł.

Bourjois róż blush 95

Bourjois
Original price was: 25,99 zł.Current price is: 23,50 zł.
0