Możemy odpowiednio zadbać o włosy i skórę głowy, stosując się zaledwie do kilku wskazówek.
Letnia woda do mycia włosów
Ważne jest, aby rozczesywać włosy przed myciem. Zapewni to łatwiejsze mycie i zapobiegnie plątaniu. Podczas każdego mycia należy używać letniej wody. Zbyt zimna może powodować oziębienie mieszków włosowych, a gorąca – nadmierne wydzielanie sebum.
Użyj szamponu dwa razy
Myj włosy dwukrotnie, używając szamponu. Jest to nie tylko dobre dla higieny, ale także dla Twojej skóry. Pierwsze mycie usuwa z włosów zanieczyszczenia, resztki kosmetyków i martwy naskórek. Nasze włosy i skóra głowy są odżywione dopiero po drugim myciu.
Myj tak często, jak potrzebujesz
Częstotliwość mycia włosów powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. Osoby, borykające się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów zwykle myją je codziennie, inne tylko raz na dwa lub trzy dni. Nie trzeba trzymać się ściśle określonej reguły. Wystarczy obserwować potrzeby swoich włosów. Jeżeli używasz produktów do stylizacji, myj włosy codziennie. Produkty do stylizacji pozostawione na dłużej przyczyniają się do łamania włosów.
Masaż skóry głowy
Do pielęgnacji warto włączyć delikatny masaż skóry głowy. Masaż to świetny sposób na relaks i poprawę kondycji naszej skóry. Jak go wykonać? Szampon nałóż na wilgotną skórę głowy, rozcierając go w mokrych dłoniach. Palcami delikatnie masuj skórę głowy, zaczynając od okolicy czoła, kierując się w stronę szyi.
Dokładnie wysusz
Zadbaj o dobre wysuszenie włosów. Po umyciu delikatnie odciśnij nadmiar wody na ręcznik. Nie używaj go do tarcia, spowoduje to plątanie włosów. Pamiętaj, by nie kłaść się spać z mokrymi lub wilgotnymi włosami, ponieważ łatwiej ulegną zniszczeniu (są wtedy szczególnie podatne na uszkodzenia). Rozczesuj włosy w odpowiednim kierunku, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Szczotkuj włosy, zaczynając od dołu, stopniowo kieruj się w stronę nasady włosów. Dokładnie i powoli rozczesuj każde pasmo. Nie spiesz się podczas szczotkowania. Błędem krytycznym jest szczotkowanie włosów z głową w dół, by unieść je od nasady. Prowadzi to do nienaturalnego ułożenia mieszków włosowych i w konsekwencji osłabia je. Regularne czesanie ma zalety zdrowotne. Podczas szczotkowania wykonujemy delikatny masaż, który pobudza przepływ krwi, dotlenia skórę głowy, stymuluje rozwój włosów oraz równomiernie rozprowadza sebum, zabezpieczając włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj, że rozmiar szczotki również ma znaczenie. Powinien być dopasowany do grubości włosów. Najlepiej używać szczotek z włóknami silikonowymi lub naturalnymi.
Peeling skóry głowy
Peeling to często pomijany aspekt pielęgnacji włosów. A szkoda, bo ma kluczowe znaczenie dla uzyskania lepszego wchłaniania składników odżywczych i właściwej pielęgnacji. Peeling pozwala na dokładne usunięcie zanieczyszczeń i resztek kosmetyków z naskórka. Zabieg ten powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, a w przypadku osób z problemami skórnymi częściej – nawet raz w tygodniu. Jest pierwszą fazą terapii trychologicznych, stosowanych w schorzeniach skóry, takich jak: nadmierne wypadanie włosów, łupież, łojotok, a także w terapiach nawilżających i dotleniających skórę. Wybierając kosmetyk peelingujący, należy zwrócić uwagę na jego pH. Idealna wartość powinna mieścić się w przedziale od 3,0 do 5,5, co pozwoli na utrzymanie nawilżenia naskórka, zadziała bakteriobójczo i zapewni pełnię blasku.
Stosowanie odpowiednich kosmetyków
Pamiętaj, że w codziennej pielęgnacji włosów bardzo ważne są odpowiednio dobrane kosmetyki. Należy je dobrać indywidualnie, zgodnie z potrzebami włosa. W razie problemów z doborem warto skorzystać z konsultacji trychologicznej. Specjalista trycholog, po dokładnym wywiadzie i ocenie, powie nam, czego wymagają nasze włosy i skóra głowy.