Czy tatuaż to przeszkoda, by zostać dawcą szpiku?

Czy tatuaż to przeszkoda, by zostać dawcą szpiku?

Posiadanie tatuażu nie przekreśla planów zostania dawcą szpiku! Jeszcze jakiś czas temu po zrobieniu tatuażu potencjalni dawcy szpiku, figurujący w bazie Fundacji DKMS, musieli zgłaszać wykonanie tatuażu i na pewien czas byli blokowani w rejestrze, a ich dane nie były widoczne dla systemu. Oznaczało to, że przez ten czas nie mogli zostać dawcą faktycznym i oddać szpiku potrzebującemu przeszczepienia pacjentowi. Procedura obowiązywała ze względu na bezpieczeństwo, które zarówno w kontekście biorcy, jak i dawcy – jest zawsze priorytetem. Głównym powodem okresowego zablokowania potencjalnego dawcy szpiku był fakt, że podczas wykonywania tatuażu następuje kontakt z krwią, co niesie za sobą ryzyko zakażenia przede wszystkim wirusami HBV, HCV (wirusami, wywołującym zapalenie wątroby typu B lub C) i HIV, które mogłyby być przekazane  wraz z preparatem krwiotwórczych komórek macierzystych  biorcy. Po upływie bezpiecznego okresu  6 miesięcy  podczas którego można było wykryć ewentualne zakażenie, dane potencjalnego dawcy były automatycznie odblokowywane i ponownie dawca mógł uratować życie pacjentowi.

Wytatuowany dawca szpiku? Czemu nie!

Obecnie procedury zmieniły się i nie ma potrzeby blokowania potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS na etapie rejestracji. Jednocześnie potencjalni dawcy nie muszą zgłaszać wykonania tatuażu czy zabiegów takich, jak piercing i makijaż permanentny, ale powinni pamiętać o tym, kiedy były one wykonane. Tatuaż nie stanowi również problemu na etapie procedury CT  typizacji potwierdzającej  ale należy o nim poinformować koordynatora i zaznaczyć w ankiecie medycznej jego posiadanie, podając datę wykonania. Wówczas Fundacja DKMS informuje ośrodek transplantacyjny o tym fakcie i może  w razie potrzeby  wykonać badania molekularne, sprawdzające obecność wirusa we krwi dawcy. Takie postępowanie jest wskazane zwłaszcza w okresie „okienka serologicznego”, czyli 4 miesięcy od momentu zrobienia tatuażu. Jeśli tatuaż był wykonany wcześniej niż 4 miesiące temu, to standardowo wykonywane badania w trakcie procedury typizacji CT (badania serologiczne) wykryją ewentualne ryzyko.  

Powyższe zmiany oparte są na obowiązujących zaleceniach Światowego Stowarzyszenia Dawców Szpiku (WMDA).

Artur – dawca z tatuażami

Jednym z wytatuowanych dawców szpiku był Artur Kowalczyk, który dwukrotnie podzielił się z potrzebującym pacjentem cząstką siebie, oddając najpierw szpik z talerza kości biodrowej, a następnie krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej:

Kiedy rejestrowałem się jako potencjalny dawca szpiku, zostałem zapytany o to, czy mam na ciele tatuaże. Odpowiedziałem, że mam  jeden, zrobiony kilka lat wcześniej. Usłyszałem, że w takim razie w niczym on nie przeszkadza – wspomina Artur Kowalczyk, dwukrotny dawca szpiku.

Niedługo potem wykonałem kolejny tatuaż i nie minęło nawet pół roku, kiedy zadzwonił telefon z informacją, że mogę być dawcą. Wtedy zaczęła się nerwówka – pytania o termin wykonania nowego tatuażu, konsultacje i wątpliwości, czy w ogóle dojdzie do przeszczepienia. Na moje szczęście (nie darowałbym sobie tego) i szczęście małego Włocha, któremu oddałem szpik, okazało się, że do dnia pobrania minie już wystarczająco dużo czasu, abym był pewny, że nie zaraziłem się żadnym świństwem podczas nakłuwania skóry w studiu. Pobranie odbyło się zgodnie z planem, a ja natychmiast po nim postanowiłem uzupełnić wiedzę o byciu dawcą z rysunkami na ciele  dodał Artur, dawca szpiku z bazy Fundacji DKMS.

O niesamowitej i uskrzydlającej historii Artura można przeczytać w najnowszej kampanii Fundacji DKMS #niesamowiteuczucie: https://www.dkms.pl/pl/niesamowiteuczucie

Bezpieczny tatuaż

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na wykonanie tatuażu, to salon, w którym go zrobimy. Wybierzmy sprawdzone studio tatuażu i upewnijmy się, czy sprzęt jest na pewno sterylny, a osoba, która wykonuje tatuaż, ma na sobie jednorazowe rękawiczki. Dzięki zachowaniu szczególnej ostrożności zminimalizujemy ryzyko zakażenia wirusami, przenoszonymi poprzez kontakt z krwią, między innymi HBV, HCV czy HIV.

Podsumowując – wszyscy wytatuowani dawcy są mile widziani w bazie Fundacji DKMS!

Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,4 mln potencjalnych

Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.


Dbając o innych, dbaj także o siebie. Szeroki wybór preparatów prozdrowotnych znajdziesz w sklepie faceandlook.com

Preparat z morwy białej od Noble Health dla zrównoważonego metabolizmu węglowodanów. Cena 20,93 zł

 

 

Udostępnij:
0