Bariera hydrolipidowa: co to jest i czemu służy?
Barierą hydrolipidową nazywamy strukturę zbudowaną z cząsteczek wody i tłuszczu, która zabezpiecza naszą skórę przed nadmierną utratą wilgoci i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi lub negatywnymi wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych lub środowiskowych. Inaczej określana płaszczem hydrolipidowym warstwa jest rodzajem tarczy, który pomaga zachować skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Nadaje jej też promienny wygląd. W przypadku gdy ulegnie uszkodzeniu, zauważamy problemy z cerą takie jak jej nadmierne przesuszanie, swędzenie lub pieczenie, powstawanie przebarwień, nadwrażliwość czy też nadmierna produkcja sebum prowadząca do przetłuszczania się skóry.
Płaszcz hydrolipidowy znajduje się w zewnętrznej, rogowej warstwie naskórka. W jej skład wchodzi woda, lipidy (czyli tłuszcze) i białka strukturalne.
Najlepszym sposobem, aby zachować dobry wygląd skóry, jest regularne dbanie o jej barierę hydrolipidową. W jaki sposób to robić?
Jak dbać o barierę hydrolipidową skóry?
W dbałości o stan warstwy ochronnej skóry znaczenie mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Oczyszczanie
Dbaj o higienę, nie myj jednak twarzy przesadnie często (zwłaszcza z zastosowaniem mydła lub preparatów ściągających) i unikaj długotrwałego kontaktu z wodą. Uważaj z peelingami: ich stosowanie jest zalecane, jednak zwróć uwagę, aby kosmetyk, którego zamierzasz użyć na buzi, przeznaczony był właśnie do twarzy. Takie peelingi zawierają mniejsze drobinki złuszczające, a co za tym idzie, są delikatniejsze dla cery i nie powodują podrażnień. Dobrym wyborem w celu ochrony płaszcza hydrolipidowego jest też peeling enzymatyczny.
Do oczyszczania twarzy stosuj delikatne żele i pianki myjące, najlepiej te o naturalnym składzie.
Nawilżanie i pielęgnacja
Gdy skóra jest już gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, nałóż nawilżający krem lub serum. Zwróć uwagę na to, by w składzie kosmetyku znalazły się substancje wspierające barierę hydrolipidową naskórka, takie jak mocznik albo kwas hialuronowy. Najlepiej, aby preparat był oparty na naturalnych składnikach, bogatych w substancje odżywcze. Ciekawym rozwiązaniem jest w tym kontekście barierowy eliksir hydro-odżywczy z kompleksem NMF: Bielenda Professional Barrier Renew. Kosmetyk ten zawiera składniki NMF (Natural Moisturizing Factor – Naturalny Czynnik Nawilżający, czyli kombinacja związków, które występują naturalnie w skórze i dbają o odpowiedni poziom jej nawilżenia. Są to m.in. aminokwasy, mocznik, kwas cytrynowy, kwas mlekowy i kreatynina. W dobrych kosmetykach do twarzy występują odpowiedniki tych substancji, które dbają o odbudowę płaszcza hydrolipidowego).
Na uwagę zasługują także dermokosmetyki, np. te marki La Roche-Posay (https://www.superpharm.pl/marki/la-roche-posay.html). Mieszkasz w Lublinie? Wspomniane kosmetyki kupisz w aptece Super-Pharm przy ul. Wincentego Witosa – https://maps.app.goo.gl/WwG5zDu6AG4Tseuy9.
Działanie od wewnątrz: dieta i nawodnienie
To, co jemy i pijemy, ma ogromny wpływ na kondycję całego organizmu i stan cery nie jest tutaj wyjątkiem. Jeśli zauważasz takie problemy jak przesuszenie skóry, jej nadmierną wrażliwość lub którykolwiek z pozostałych objawów naruszenia płaszcza hydrolipidowego, oprócz zmiany kosmetyków przyjrzyj się także uważnie swojej diecie, a przede wszystkim ilości i jakości przyjmowanych płynów. Pamiętaj, że dla optymalnego funkcjonowania Twojego organizmu powinnaś/powinieneś wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie (w upały lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego nawet więcej). Twój talerz powinien zaś być stale wypełniony świeżymi warzywami i owocami, które dostarczą Twojemu ciału potrzebnych witamin i minerałów. Nie zapominaj też o zdrowych tłuszczach i pełnowartościowym białku.