Dlaczego warto żyć na surowo?

Dlaczego warto żyć na surowo?
Skąd czerpać wiedzę na temat surowego życia? Gdzie znaleźć przepisy na smaczne i zdrowe posiłki z warzyw i owoców na surowo?

Najzdrowszy sposób odżywiania

Komórka ludzkiego ciała jest w stanie przyswoić tylko to, co naturalne, dlatego witarianie żyją w zgodzie i harmonii z naturą. Szanują świat zwierząt i nie jedzą mięsa. W ich diecie znajdziemy jedynie surowe pokarmy pochodzenia roślinnego:
– owoce i warzywa
– pestki i nasiona
– oleje tłoczone na zimno.
 
Surowa dieta jest najzdrowszym sposobem odżywiania, gdyż zachowuje największą ilość:
– minerałów i witamin, które zawierają antyoksydanty
– białek
– enzymów.
 

Skutki obróbki termicznej pokarmu

Dlaczego należy wykluczyć spożywanie pokarmów, które zostały poddane obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie)? Niestety czynności te:
– niszczą składniki odżywcze i enzymy
– powodują powstawanie groźnych związków i wolnych rodników
– sprawiają, że aminokwasy łączą się z odpornymi na enzymy wiązaniami, które uniemożliwiają ich całkowite rozbicie (takie białko jest dla ciała bezużyteczne, a czasem nawet toksyczne)
– podnoszą indeks glikemiczny produktów.

Żywność przetworzona, konserwanty, tabletki

Należy zrezygnować także z:
– żywności przetworzonej (mrożonej, suszonej, pasteryzowanej, homogenizowanej, wędzonej czy peklowanej)
– pokarmów zawierających konserwanty i chemiczne polepszacze.
 
Dodatkowo nie powinniśmy stosować żadnych syntetycznych składników w postaci tabletek czy suplementów, gdyż:
– wszystko co istotne dla organizmu możemy dostarczyć wyłącznie z surowych warzyw i owoców
– zwyczajnie się one nie wchłaniają i zostają wydalane.
 

Odmładzanie na surowo

Osoby, które chcą polepszyć swoje zdrowie, mogą sięgnąć po książki autorstwa Agnieszki Juncewicz i Mariusza Budrowskiego, którzy w związku z niewłaściwą dietą zaczęli mocno podupadać na zdrowiu. Poprzez sokoterapię, a następnie odstawienie pokarmów mięsnych  po kilku latach poszukiwań doszli w końcu do witarianizmu, który okazał się najlepszym sposobem na odzyskanie zdrowia i energii. Przeczytali ponad 500 książek, zainwestowali tysiące godzin w wykłady, audiobooki, filmy dokumentalne i naukowe, a także odbyli kilkanaście kursów na całym świecie. W ramach projektu Odmładzanie na surowo dzielą się wiedzą z innymi.

Surowe Zdrowie

„Surowe Zdrowie” nazwać można elementarzem zdrowia, który oparty jest na doświadczeniach Agnieszki i Mariusza. Opisali w nim podstawowe czynności, jakie należy wykonywać, aby odzyskać zdrowie i pozostać zdrowym. Przede wszystkim jak najszybciej przestańmy robić to, co powoduje negatywne objawy. Dzięki książce nauczymy się jak możemy pomóc, a przede wszystkim nie przeszkadzać swojemu ciału, wykonywać jedną z podstawowych funkcji, jaką jest samouzdrawianie i powrót do homeostazy. 
 

Czym różni się od innych?

W książce tej nie znajdziemy zbioru badań, porad lekarskich ani opisu poszczególnych chorób w ujęciu akademickim, gdyż nasze ciało odpowiednio odżywione, oczyszczone i wzmocnione uleczy się samo, więc nazywanie chorób jest zbędne. W przeciwieństwie do innych publikacji  nie napisano jej trudnym, naukowym językiem, ale przystępnym dla wszystkich.

Książka kulinarna

Z kolei w książce kulinarnej Na surowo znajdziemy 100 przepisów na smaczne i zdrowe posiłki na surowo  na każdy dzień i każdą uroczystość. Autorzy od kilku lat zajadają się pokarmami roślinnymi  albo w ich naturalnej formie albo w postaci przepysznych potraw. Ich celem było przygotowanie przepisów na dania, które wyglądem i smakiem przypominają kuchnię polską  czyli to co znamy, ale w zdrowej, nieprzetworzonej termicznie wersji. Dzięki przepisom obiad będzie smakował tak jak lubimy, a nasze ciało pozostanie zdrowe. 
 
Przestańmy niszczyć nasze pokarmy w temperaturze, w której nie są w stanie przetrwać  wówczas będą mogły one stać się naszym lekarstwem.


fot. materiały prasowe

 

Udostępnij:
0