Domowe obowiązki należą do kobiet?

85% kobiet sprząta, pierze i gotuje w domu. A panowie? Też się udzielają, choć zdecydowanie mniej. Do wykonywania prac domowych przyznaje się 44% mężczyzn. Krótko mówiąc - równouprawnienia nie ma.

Firma GFK Polonia przeprowadziła wśród Polaków ankietę Time Budget Survey 2013. Polki i Polacy powyżej piętnastego roku życia musieli odpowiedzieć na pytanie, jak dużo poświęcają czasu na różne domowe obowiązki. Okazało się, że statystyczna Polka codziennie zajmuje się domem przez 3 godziny i 41 minut. A statystyczny Polak? Na prace domowe poświęca 2 godziny i 19 minut.

Ta dysproporcja jest jeszcze bardziej widoczna, jeśli spojrzeć na czas, jaki poświęcamy praniu, sprzątaniu i gotowaniu w ciągu roku. My, panie, poświęcamy domowi aż 19 miliardów godzin rocznie. A polscy mężczyźni przeznaczają na to niecałe 6 miliardów godzin.

Ciekawie wypada porównanie z badaniami z 1984 roku - mężyczyźni zajmowali się wtedy domem mniej więcej tyle samo czasu, czyli przez 2 godziny i 10 minut dziennie. Natomiast kobiety pracowały znacznie więcej - aż 5 godzin i 9 minut.

Co z tego wynika? My, kobiety, mniej czasu poświęcamy dzisiaj na domowe obowiązki, wcale nie dlatego, że w większym stopniu pomagają nam w nich mężczyźni. Wyjaśnienie raczej kryje się w rozwoju techniki i zmianie stylu życia... Mamy do dyspozycji wydajne odkurzacze, nowoczesne pralki i pomocne piekarniki. Gotując, na pewno też częściej korzystamy z półproduktów i rzadziej robimy własne przetwory.

A jak wygląda podział pracy w waszych domach?

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

KAHA

Ja sprzątać mogłabym cały czas, bo lubię porządek. Mój brat to typowy mężczyzna. Jeśli już coś zrobi to ja i tak po nim poprawiam. Cały czas na nim pracuję.:)

malenka.

Oj, jestem trudną partnerką i nie wyobrażam sobie żeby mój mężczyzna miał leżeć przed telewizorem w czasie, kiedy ja biegam po domu ze ścierką i mopem. Dla mnie ten model związku nie sprawdza się we współczesnych czasach. To było ok w momencie kiedy kobieta nie pracowała zawodowo, a teraz... wiele kobiet pracuje, ale w głowie wielu z nich wciąż pozostał ten głupi stereotyp, że to obowiązki domowe należą w 100 % do nich.

angel3312

Ja myślę, że obowiązkami można się podzielić, lecz trzeba wprowadzić zasady i ich się stosować.
My z mężem mamy podzielone obowiązki,także porządki i inne czynności wykonujemy pół na pół.

dark_forest

Dla mnie sprzątanie to rodzaj relaksu Blum 3 ale wkurzam się, kiedy mężczyzna to wykorzystuje i uważa, że to "naturalny porządek rzeczy", że to kobieta przejmuje wszystkie obowiązki domowe! Moim zdaniem trzeba je podzielić - może nie po równo, ale według umiejętności, np. ja potrafię lepiej gotować - to gotuję, facet jest lepszy w naprawianiu - to naprawia domowe sprzęty.

KAHA

Ja uważam, że nie trzeba kończyć specjalnej szkoły żeby pomagać w domu. Potrzebne są tylko chęci, bez względu na to czy to kobieta, czy mężczyzna.

martisia

Staramy się dzielić obowiązkami;-) Jak na razie kłótni i nieporozumień nie ma;-)

caroline000

Nie wyobrażam sobie sytuacji ze ja coś robię a mój partner siedzi np. i ogląda telewizję. Kiedy gotuję obiad a on w danej chwili jest wolny pomaga mi w kuchni, jeśli ja zrobię śniadanie sprzątamy razem a potem on zmywa. Niestety samo sie nie zrobi a kobieta nie może być służącą i typową kurą domową. Podział obowiżaków powinien być wprowadzony w związku/ rodzinie od samego początku.

NataliaI

zgadzam sie z wami w 100%... podzial musi byc!

wioleta2211

mój chłopak gotuje, zmywa (w weekendy )dywany również należą do niego, jak wypucuje łazienkę to lśni czystością u niego w dom są dwie siostry więc nic nie musiał robić ale odkąd mieszkamy razem już 5 lat to sprząta, gotuje, piecze ciasta Wink narzekać nie mogę

Masza

U mnie bywa różnie z tym podziałem po połowie.Mąż ani nie gotuje,ani nie piecze,zwyczajnie nie potrafi,aczkolwiek pomaga we wszystkim a ja to doceniam.

gamzurek5

A ja chyba jestem zbyt perfekcyjna, gdyż zwyczajnie wolę większość zrobić sama, gdyż mam pewność, że wszystko będzie zrobione " po mojemu".

joanna m

gamazurek5 mam podobne podejście Smile wszystko wolałabym zrobić sama, chociaż warto czasem odpuścić i podzielić się obowiązkami z domownikami.

ania18117

Ja nie mam nic przeciwko aby to należało do kobiety, ale mężczyźni mogą przecież pomagac Wink

Delicja

Niestety tak to jest i się przyjęło że kobieta ma sprzątać,gotować,prać itp. Ale uważam,że obowiązki powinny być podzielone po połowie.

angel3312

Nie wyobrażam sobie, żebym wszystko musiała robić sama. Mąż nie jest tylko do tego aby zarabiał pieniążki i był "głowa rodziny". Czasy się zmieniają i nie rozumię podejścia jak "za komuny", dlaczego facet miałby nie gotować skoro to lubi ? dlaczego miałby się nie zajmowac dziećmi skoro kobieta zarabia więcej ? Teraz sa związki parterskie. Trzeba sobie wzajemnie pomagać. Życie naprawdę jest dużo łatwiejsze.

nimue90

hohoho Smile to ja chyba trafiłam na Anioła skoro mój mąż pomaga mi we wszystkim a często nawet mnie wyręcza Smile

Edyta Oleksiak

lubie sprzatac bo lubie miec parzadek ale domownicy nie lubia jak jest sprzatanie bo wtedy nie mago sobie znalesc miejsca

weronkaa84

Większość obowiązków wykonuję ja, ale mąż też się udziela, więc jest ok Smile

sisi13

W większości niestety tak.

krisek

nie do końca

krisek

nie do końca

kaczaka

a ja z mężem dzieli się obowiązkami, on odkurza, zmywa podłogę i kuchnię fajnie jak facet może pomóc i odciązyć nas w domowych obowiązkach, dla mnie to bardzo męskie bo widać że dba o dom i żonę Blum 3

aga0495

U mnie w domu zdecydowanie tak nie jest Smile

Julia Suszczynska

Ciekawy artykuł skorzystam z porad Smile

Mirosław Suszczynski

Ciekawy artykuł Smile

wampa

domowe obowiązki może wykonywać każdy

produkty partnerów