Imbir na trzy sposoby – zrób sama krem z imbirem

Imbir na trzy sposoby – zrób sama krem z imbirem

Imbiru używano na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie na długo przed Rzymianami. Portugalczycy przywieźli go do Afryki, Hiszpanie do Indii Zachodnich. Imbir jest niezwykle ostrą przyprawą, ma działanie drażniące, stąd należy go stosować z bardzo rozważnie.

Przyprawa ta do niedawna kojarzyła nam się z piwem i ciasteczkami z amerykańskich filmów.

Imbir ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie oraz kosmetyce.

Imbir w kuchni

Popularny w Polsce suszony mielony imbir różni się smakiem od świeżego i nie można go używać wymiennie. Surowy imbir dodaje świeżości i pikantności owocom morza, polepsza smak mdłych potraw i tłustych mięs, np. kaczki czy wieprzowiny. Mielony najlepiej nadaje się do potraw słodkich, np. herbatników, ciast, sałatek owocowych. Pasuje też doskonale do pieczonych jabłek. Imbir surowy zawsze trzeba obrać, a najlepiej zeskrobać nożem skórkę tylko z kawałka, którego będziemy używać. W żadnej potrawie nie powinno się go łączyć z ziołami, bo te kłócą się z jego aromatem. Świetnie za to komponuje się z przyprawami korzennymi: zielem angielskim, liściem laurowym, goździkami, gałką muszkatołową i pieprzem. W dawnej, polskiej kuchni, w sproszkowanej postaci, imbir dodawał smaku jedynie flakom, pasztetowi z zająca i piernikowi.

Jednak imbir nie jest dla każdego. Powinny go unikać kobiety w ciąży, karmiąca piersią, osoby cierpiące na przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego, np. wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Imbir w medycynie

Najważniejszym właściwością imbiru jest jego działanie przeciwbólowe. Co więcej, imbir ułatwia trawienie a także leczy przeziębienie i migrenę, mdłości czy bóle miesiączkowe. Lecznicze właściwości imbiru czynią go uniwersalnym lekiem na wiele dolegliwości.

 

Imbir w kosmetyce

To niezwykle cenny składnik w branży kosmetycznej. Za sprawą swoich właściwości rozgrzewających oraz pobudzających krążenie, imbir mają w swoim składzie kosmetyki na cellulit, wyszczuplające i modelujące. Producenci kosmetyków prześcigają się w tworzeniu różnorodnych serii preparatów do pielęgnacji zawierających imbir. Najbardziej popularne są linie kosmetyków rozgrzewających np. olejek do kąpieli balsam do ciała bądź żel do twarzy. Pełen świeżości i egzotyki zapach imbirowy jest bazą wielu perfum. Imbirowa nuta często współgra z innymi przyprawami (pieprzem, kardamonem) i dodaje „mocy” męskim kosmetykom.

Zamiast kupować drogie kosmetyki do walki z cellulitem możecie sami zrobić swój preparat na cellulit i jędrną skórę!

W tym celu należy przygotować:

– pół szklanki oleju z migdałów (lub pestek winogron)

– 2 łyżki fusów kawowych

– 2 łyżki świeżo startego imbiru

– łyżeczkę cynamonu

Wszystkie składniki trzeba dokładnie ze sobą wymieszać, a powstałą masę nałożyć na partie ciała, gdzie występuje cellulit. Następnie należy owinąć je folią i kocem. Pozostawić na 20 min. Po upływie tego czasu koniecznie trzeba spłukać całe ciało ciepłą wodą. Kurację należy wykonywać nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Zabieg nie jest kosztowny, a ładnie wygładza i ujędrnia skórę.

Udostępnij:
0