Face&Look > ZDROWIE > INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH – bolesny problem na urlopie

INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH – bolesny problem na urlopie

Planując wakacyjną apteczkę pamiętamy przede wszystkim o spakowaniu środków na gorączkę, ból gardła czy problemy gastryczne. Zapominamy często, że warto uwzględnić również te, które będziemy mogli zastosować w razie infekcji dróg moczowych. Farmaceutka Małgorzata Biernacik z Apteki Medicover we Wrocławiu podpowiada, co zrobić, by zdrowotne niedyspozycje nie popsuły nam urlopowych planów.

Pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, parcie na pęcherz i częste wizyty w toalecie przy jednoczesnym tzw. skąpomoczu stanowią spory problem to pierwsze objawy infekcji dróg moczowych.  Jeśli nie będą leczone w odpowiednim czasie, mogą prowadzić do poważnych schorzeń, w tym do przewlekłej choroby nerek i ich niewydolności.

Kobiecy problem. Zakażenia układu moczowego częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Związane jest to z budową okolic intymnych pań: krótszą cewką moczową i bliskim umiejscowieniem pochwy. Jednak problem ten nie omija również panów, szczególnie po 60. roku życia, kiedy odpływ moczu może być utrudniony w skutek przerostu gruczołu krokowego. Szczególną uwagę na zdrowie układu moczowego powinny zwrócić kobiety w ciąży i kobiety po menopauzie, u których wzrasta ryzyko zakażenia z powodu zmian hormonalnych i zmian w obrębie mikroflory okolic intymnych. Aktywność seksualna również zwiększa ryzyko powstawania zakażeń dróg moczowych. Często sami przyczyniamy się do powstania choroby. Przyjmujemy zbyt mało płynów w ciągu doby i zabiegani opóźniamy skorzystanie z toalety. Powoduje to zastoje moczu w przewodach moczowych i pęcherzu dzięki czemu powstają idealne warunki dla rozwoju  drobnoustrojów.

Uwaga na niebzepieczeństwo. O zakażeniu dróg moczowych mówimy, gdy jałowe u zdrowej osoby środowisko pęcherza, przewodów moczowych bądź miedniczek nerkowych zostaje zaatakowane przez drobnoustroje chorobotwórcze. Mogą to być: bakterie (najczęściej Escherichia coli, Enterococcus ,Haemophilus influenzae), grzyby i wirusy. Coraz częściej przyczyną chorób układu moczowego są  wcześniej sporadycznie występujące: Chlamydia trachomatis, Mycoplasma spp. i Ureaplasma urealyticum.  W zależności od tego czy zainfekowany został odcinek układu moczowego poniżej czy powyżej ujścia moczowodów do pęcherza moczowego, mówimy o zakażeniu dolnych lub górnych dróg moczowych. Jeżeli natomiast zakażenie przytrafi nam się co najmniej trzy razy  w ciągu roku, mamy do czynienia z nawracającą infekcją.

Układ chroniony. W aptece znajdziemy kilka grup leków, po które możemy sięgnąć jeśli  pojawią się pierwsze objawy ze strony układu moczowego. Pomóc mogą wtedy preparaty ziołowe zawierające w swoim składzie pokrzywę, liść brzozy i borówki brusznicy, ziele rumianku, naowocnię fasoli, korzeń pietruszki i podróżnika, czy ziele skrzypu polnego. Występują w postaci sypkiej jako gotowe mieszanki lub pojedyncze zioła, a także w postaci tzw. herbatek fix czy również tabletek. Działają odkażająco i rozkurczowo, zwiększają diurezę i ułatwiają wypłukanie drobnoustrojów z układu moczowego. Bez recepty kupimy też preparaty zawierające metenaminę i salicylan fenylu oraz najbardziej chyba popularną furaginę, które mają działanie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ważne aby stosować je regularnie i odpowiednio długo, zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Jeżeli objawy nie są mocno nasilone warto sięgnąć po ziołowe preparaty. Dają mniej skutków ubocznych i mogą być bezpieczniej stosowane przez dłuższy okres czasu. Dzieci poniżej dwunastego roku życia i kobiety w ciąży bezwzględnie muszą być leczone pod kontrolą lekarza. Często zaleca się stosowanie ziół jako uzupełnienie dla leków przepisanych na receptę. Uwzględnić należy jednak ewentualne interakcje. Powyższe terapie warto uzupełnić odpowiednią dawką witaminy C (50-100mg na dobę), która zakwasi środowisko dróg moczowych i stworzy niekorzystne warunki dla bakterii chorobotwórczych. Ulgę przyniesie też zastosowanie leków rozkurczowych zawierających chlorowodorek drotaweryny  lub butylobromek hioscyny. Rozluźniają one mięśnie gładkie i łagodzą ból.

Na szczególną uwagę zasługuje żurawina amerykańska inaczej wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon). Owoce tej rośliny wykorzystywany jest do produkcji suplementów w postaci kapsułek, tabletek bądź soku. Żurawina zmniejsza przyczepność bakterii ( tzw. adhezję) do  ścianek układu moczowego. Wraz z przyjęciem odpowiedniej ilości płynów ułatwi usunięcie patogenów z dróg moczowych. Preparaty z żurawiną mogą być bezpiecznie stosowane u kobiet w ciąży i dzieci powyżej trzeciego roku życia (np. w postaci syropu). Żurawina może być również ratunkiem dla osób, które borykają się z nawracającym zakażeniem układu moczowego. Przyjmowanie preparatów z żurawiną, regularnie przez okres do dwunastu miesięcy znacznie obniża  liczbę incydentów chorobowych.

Obserwuj się. Jeśli jednak po kilku dniach naszego leczenia objawy nie ustępują, bądź się nasilają lub pojawią się bóle w okolicy lędźwiowej i zatrzymanie oddawania moczu, musimy zgłosić się do lekarza. Naszą uwagę powinny również zwrócić wyniki badań kontrolnych moczu. Obecność bakterii, leukocytów i białka przy jednoczesnym braku symptomów infekcji dróg moczowych, może świadczyć o tzw. bezobjawowym zakażeniu dróg moczowych. A co jeśli pieczenie i bóle przy oddawaniu moczu przytrafią się kiedy w pobliżu nie będzie żadnej otwartej apteki, a w naszych zapasach leków nie znajdziemy potrzebnych preparatów? Możemy przynieść sobie ulgę wypijając od 0,5 do 1 litra wody (może być z sokiem owocowym) i biorąc gorącą kąpiel. Ciepło zadziała rozkurczowo, a wypite płyny mechanicznie usuną przynajmniej część bakterii z układu moczowego.

Aby uchronić się przed przykrymi infekcjami, warto pamiętać o naszych drogach moczowych na co dzień. Przyjmujmy odpowiednią ilość płynów i nie zapominajmy o regularnych opróżnieniach pęcherza moczowego. Wybierajmy odzież dostosowaną do warunków pogodowych. W czasie korzystania z basenów i sauny warto wspomóc naturalną odporność preparatami zawierającymi korzystne szczepy drobnoustrojów. Panie mogą zdecydować się na kapsułki doustne lub dopochwowe. Ważne żeby  zawierały tzw. szczepy ginekologiczne (Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus fermentum 57A, Lactobacillus gasseri 57C czy Lactobacillus reuteri Protectis). Do naszej diety włączmy żurawinę w postaci soku 100%  bądź suszoną. Codzienna dbałość o zachowanie naturalnej homeostazy organizmu,  pomoże nam uniknąć skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów, prowadzących do ponownego przywrócenia równowagi.

Autor: 
Esti / www.estellefashion.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

nishita27

Infekcja dróg moczowych jest okropna i strasznie bolesna :/ U mnie na szczęście udało się bez wizyty lekarskiej, same leki + odpowiednie żywienie wystarczyło. Dobrze pomaga wtedy ogrzanie podbrzusza i w ogóle tych części ciała a także soki z czarnej porzeczki.

Dorota Niewiadomska

Kilka razy dotknęła i mnie.Pamiętam okropny ból.Nie da się go z niczym porównać.Skończyło się na wizycie lekarskiej.Obecnie mam to już za sobą.Wspomagam się naturalnie i to działa.Nieocenione są tu herbatki i soki żurawinowe.Najlepszy jest jednak wywar z korzenia pietruszki i w jego moc wierzę tu najbardziej Smile

sisi13

Uro-furagina szybko załatwia problem. i jest bez recepty.

alonek

Infekcja to nic przyjemnego. Pamiętam do tej pory ból. Oby jak najmniej takich infekcji.

weronkaa84

Tego typu infekcje na szczęście dopadają mnie bardzo rzadko Smile

Cameleonka

Łatwo złapać infekcję na wakacyjnych wyjazdach, np. w basenie. I to nie jest miła pamiątka z podróży...

Nataliiia1

Infekcja dróg moczowych jest okropnym doświadczeniem. Dopadła mnie już dość dawno, na szczęście tylko 1 raz i mam nadzieję ostatni. Obserwuję siebie bacznie, aby nie spotkało mnie to kolejny raz.

aneta11

infekcja to nic dobrego

izulek

Infekcja nic przyjemnego

Moniiaa

Dopadła mnie kilka razy, na szczęście postać bardzo lekka. Wystarczyła uro-furagina i sok z żurawiny.

sweetmedi25

raz w życiu miałam infekcję dróg moczowych i mam nadzieję, że już nigdy więcej mieć nie będę. Ból niesamowity...

hanover

Miałam kilka razy okropna i zawsze wtedy kiedy nietrzeba :/ wit C i urofuragina i antybiotyk w gorszym przypadku i do wyrka

banna1989

żurawina pod każdą postacią Smile a na jeśli to nie pomaga to urofuragina

olap93

Infekcje dróg moczowo-płciowych to okropieństwo Sad

wampa

na szczęście ten problem raczej mnie nie dotyczy