Jak dopasować biustonosz

Jak dopasować biustonosz

Rozmowa z Joanną Keńską z firmy So Chic

– Podobno aż dziewięć na dziesięć Polek nosi niewłaściwie dobrany biustonosz.
Choć te statystyki są zaskakujące – to prawda – 90 proc. Polek nie zna właściwego rozmiaru swojego biustonosza. Wybierając się na bieliźniane zakupy, warto odwiedzić sklep, w którym personel jest odpowiednio przeszkolony, a rozmiarówka nie kończy się na literce D. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szeroki jest wachlarz rozmiarowy bielizny, i tkwi w przekonaniu, że nosi rozmiar 75B, podczas gdy powinno wybrać rozmiar 65 DD lub 70D.

– I potem biust “wylewa się” górą albo bokami.
Niewłaściwy stanik nie podtrzyma nam biustu, może także prowadzić do podrażnień skóry, wad postawy, bólów głowy, okolic szyi i ramion. Warto wiedzieć, że rozmiar miseczki nie kończy się na literce D. W ofercie niektórych producentów bielizny rozmiary miseczek dochodzą do KK. Są także staniki dla bardzo szczupłych pań z dużym biustem. Najczęściej popełnianym błędem jest wybieranie zbyt szerokiego obwodu i zbyt małej miseczki. W takiej sytuacji obwód nie spełnia swojej funkcji (to do niego należy w 80 proc. podtrzymanie biustu, 20 proc. przypada na ramiączka). Gdy miseczka jest zbyt mała, biust może ulec deformacji. Wbijają się w niego fiszbiny, co może powodować poważne problemy zdrowotne, nawet raka piersi.

– Na co zwrócić uwagę kupując stanik?
Jeśli nie znamy swojego właściwego rozmiaru, warto skorzystać na początku z pomocy brafitterki, która wyjaśni nam zasady brafittingu i pokaże, jakie błędy popełniałyśmy do tej pory. Pamiętajmy, że rozmiar naszego biustu się zmienia: tyjemy albo chudniemy. Raz dobrany rozmiar nie oznacza, że kontrolę u brafitterki mamy z głowy. Dobierając biustonosz zadbajmy, aby jego obwód ściśle przylegał do ciała. Istotną kwestią jest, aby podczas dokonywanej przymiarki wybrać nieco niższy obwód niż wynosi realna ilość centymetrów naszej klatki piersiowej. Na przykład, jeśli pod biustem mamy 76 cm, to warto przymierzyć biustonosz o obwodzie 70 cm. Każdy pas biustonosza po wielokrotnym praniu i częstym użytkowaniu się rozciągnie, dlatego też ważne jest, by zapinać biustonosz na ostatnią haftkę. Będziemy miały możliwość regulacji obwodu poprzez jego przepięcie na środkowe, a z czasem na najciaśniejsze zapięcie. Dzianina, z której wykonany jest biustonosz, nie moż być zbyt elastyczna.

– Druga istotna rzecz to miseczka. Nie może odstawać.
Centralny punkt biustonosza czyli złączenie pomiędzy miseczkami powinno gładko przylegać do ciała. Fiszbiny zaś całkowicie okalać piersi. Ich końcówki nie mogą się wbijać w biust ani zachodzić na plecy, tylko znajdować się mniej więcej pośrodku pachy. Miseczka powinna przylegać do ciała, nie tworząc pustych przestrzeni w jej górnej części. Z kolei ramiączka z tyłu powinny być umieszczone równolegle względem siebie lub układać się w delikatny kształt literki V. Nie mogą wbijać się w ramiona. Krążą błędne opinie, iż wielkość biustu określa rozmiar miseczki. Statystyczna Polka uważa, że dokonując zakupu nowego modelu, wystarczy poinformować ekspedientkę jedynie o wielkości swojej miseczki. Prawda jest taka, że realną wielkość biustu wyznacza połączenie obwodu pod biustem jak i miseczki. Kobieta nosząca miseczkę C przy obwodzie 70 cm będzie miała o wiele mniejszy biust niż pani nosząca tę samą miseczkę, ale przy obwodzie 80 cm.

– Wiele kobiet ma asymetryczne piersi. Jak wówczas odpowiednio dopasować miseczki?
Jeśli asymetria piersi jest widoczna, warto sięgnąć po staniki z elastyczną koronką, która dopasowuje się do kształtu biustu. Przy stanikach usztywnianych zawsze możemy podeprzeć się wkładką do biustonosza, która wypełni puste miejsce.

– W jaki sposób możemy w domu sprawdzić czy mamy dobre staniki?
Aby sprawdzić, czy mamy prawidłowo dopasowany obwód, można zrobić mały test. Unieś ręce w górę, zrób parę skłonów czy też podskoków a’la pajacyk. Jeśli pas biustonosza nie podjechał do góry, wszystko jest ok. Jeśli się podniósł, a dodatkowo biust wypłynął dołem, wybierz ciaśniejszy rozmiar obwodu. Gdy piersi wychodzą górą z miseczek, tworząc nieestetyczne wybrzuszenia, rozmiar miseczki jest stanowczo za mały.

– Dużo tych wytycznych.
Doskonały biustonosz powinien być niewyczuwalny. Piersi w nim są uniesione do góry, w wyniku czego zarysowuje się talia. Cała sylwetka wygląda zgrabniej.

– Ile staników powinnyśmy mieć w szafie?
Co najmniej trzy – jeden w praniu, drugi na sobie, trzeci na jutro. Do tego dochodzi biustonosz o kroju strapless (bez ramiączek), który jest niezastąpiony, gdy kreacja odsłania ramiona. Warto w szufladzie mieć także krój plunge, idealny do głębokich dekoltów. Kobiety aktywne nie powinny zapominać o sportowym modelu. Taki stanik chroni przed naderwaniem więzadeł Coopera.

– Firma So Chic, w ramach projektu Klinika Stanika, od dwóch lat pomaga paniom w całej Polsce dopasować odpowiedni stanik. Jakie są efekty?
Głównym celem akcji jest „wyleczenie” jak największej ilości Polek z symptomów źle dobranego rozmiaru biustonosza. Stanikowe Panie Doktor uczą także jak samodzielnie badać piersi.
Przez te dwa lata odwiedziłyśmy kobiety w 25 miastach Polski. Na stronie internetowej www.klinikastanika.pl oraz na facebooku informujemy, w którym mieście będzie gościć stanikowe pogotowie. Udział w akcjach Kliniki Stanika jest bezpłatny, dodatkowo można wygrać biustonosz i uzyskać 10 proc. zniżkę na zakup bielizny Panache.

rozmawiała Agnieszka Nowak

Udostępnij:
1