Jak się ubrać ra rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać ra rozmowę kwalifikacyjną?

To w czasie tej pierwszej interakcji, że ludzie ocenią Cię na podstawie wszystkiego, od uścisku dłoni po buty. Ktokolwiek Cię rekrutuje, musi być w stanie wyobrazić sobie Ciebie na stanowisku, które próbuje wypełnić.
Jill Jacinto, media manager for WORKS by Nicole William, sugeruje, że czasy się zmieniły. Strój, jaki zakładało się na rozmowę kwalifikacyjną 20 lat temu także ewoluował. „Musimy zerwać z mentalnością, że garnitur jest najlepszym rozwiązaniem na każde spotkanie w sprawie pracy” – kontynuuje.
Skąd wiemy, co jest właściwe, a co nie? „Chodzi o zrozumienie kultury firmy”, powiedział Ryan Kahn, założyciel The Hired Group oraz career coach MTV’s Hired .
Choć wszyscy eksperci potwierdzają, że lepiej ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt swobodnie,  nie zawsze wygląda to dobrze. „Ludzie w kreatywnych firm, mogą Cię postrzegać jako osobę mniej twórczą, trochę spiętą, nie jako kogoś, kto zakasa rękawy do pracy” powiedział Frank Dahill, senior recruiter and branding expert w Sam & Lori Associates, nowojorskiej firmy rekrutacyjnej, która koncentruje się na branżach kreatywnych.

Poniżej, eksperci odkryją przed Tobą, jak naprawdę powinnaś się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, w 5 różnych branżach.

ROZMOWA O PRACĘ W BRANŻY KREATYWNEJ
Przykłady: pisarz, redaktor, edytor zdjęć, filmów, grafik, dyrektor artystyczny
Częstym błędem jest nadmierna chęć pokazania swojej osobowości. ” Jeśli nie masz osobowości, ubranie nie pomoże. Wolałbym wówczas zobaczyć Cię wówczas w stroju bardziej konserwatywnym „mówi Dahill.
Porady:
• Chociaż nie powinnaś pokazywać się w garniturze, zachowaj dosyć konserwatywny strój.
• Jacinto radzi „zastosuj zasadę: zdejmij jeden z dodatków przed wyjściem z domu”
• Musi być wygodnie. Jacinto proponuje przymierzyć swój strój przed spotkaniem, sprawdzić, jak ubranie reaguje w różnych sytuacjach, by czuć się swobodnie podczas rozmowy.
• Buty nie powinny odsłaniać palców, ani pięt, obcas nie większy niż osiem centymetrów, spodnie powinny być czarne lub ciemne, minimum akcesoriów.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA DO PRACY W KORPORACJI OPARTEJ NA KONTAKCIE Z KLIENTEM
Przykłady: prawnik, nieruchomości, public relations, sprzedaży, marketingu, reklamy lub księgowość
Porady:
• Bądź zadbana. Sprawdzi się delikatny makijaż, czyste włosy i prosta fryzura. Nigdy nie używaj perfum.
• Zainwestuj w ładnym blezer. Będzie pasował do wszystkiego, od prostych bluzek do dobrze skrojone spodnie i sukienki. Ponownie jak wyżej, buty nie powinny odsłaniać palców, ani pięt, obcas nie większy niż osiem centymetrów,
• Zachowaj konserwatywną kolorystykę, mówi Kahn. „Trzymaj się z klasą. Nic zbyt żywego, jasnego lub rozpraszającego.”

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA DO BRANŻY MODOWEJ
Przykłady: redaktor mody, kupiec, stylista, projektant, merchandiser, asystent sprzedaży
Według Drexler, najczęściej popełnianym przez ludzi aplikujących do branży fashion błędem jest usilna próba ubrania się super modnie. To, co powinnaś tutaj założyć zależy od konkretnego stanowiska, na które jesteś rekrutowana.
Porady:
• Wybierz ubrania proste, natomiast nadaj im charakter poprzez odpowiednie akcesoria. Stylowe buty, torba i nowoczesna biżuteria dodadzą smaku.
• Nie próbuj być za bardzo do przodu z modą. Chcesz, aby Twój strój mówił „ona wygląda reprezentacyjnie i stylowo w tej sukience” zamiast „wow! to jest bardzo droga suknia od projektanta”. Ubrania nie powinny być uciążliwe.

ROZMOWA O PRACĘ W BRANŻY FINANSOWEJ
Przykłady: bankowość, doradztwo, fundusze hedgingowe, rachunkowość, ubezpieczenia, analityka
W finansach, niewiele się zmieniło. Nie przeciągaj struny – ubierz się konserwatywnie i profesjonalnie.
Porady:
• Wybierz dwuczęściowy garnitur lub kostium ze spódnicą. Rozjaśnij je delikatnie poprzez stonowaną kolorystycznie bluzkę i konserwatywne akcesoria.
• Jacinto sugeruje „Zabierz ze sobą dodatkową parę rajstop na wszelki wypadek. Nigdy nie wiadomo, co stanie się, więc bądź przygotowana.”
• Pamiętaj – nieodpowiednie będą kolorowe lub wzorzyste rajstopy, buty open toe, super-wysokie obcasy i topy bez rękawów.

ROZMOWA O PRACĘ NA STANOWISKA TECHNICZNE / DO START-UPÓW
Przykłady: inżynier, programista, product manager, designer, communications, content strategist, IT,
Tego typu firmy są pełne młodych ludzi, co sprzyja bardzo swobodnej atmosferze, więc nawet najlepsi specjaliści przychodząc na rozmowy kwalifikacyjne obawiają się, czy nie będą zbyt elegancko ubrani w tym morzu Hipsterów.
Porady:
• Ubierz krok bardziej elegancko od wszystkich pozostałych. Jak mówi Dahill „tak by rekruter wiedział, że jesteś ubrana na spotkanie.”
• „Niemniej jednak, trzyczęściowy garnitur i 10-centymetrowe szpilki na rozmowie do start-upu sprawią wrażenie, jakbyś nie znała branży i mimo Twoich najlepszych kompetencji rekrutujący może pomyśleć, że firma nie będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom” wyjaśnia Jacinto.
• Pokaż, że poważnie myślisz o tej pozycji, nie będąc przesadnie przebraną. Sięgnij po ciemne jeansy i koszulę lub stylową spódnicę i prosty kardigan. Do nich dobierz odpowiednie dodatki.

Udostępnij:
0