Bezpieczeństwo, czyli kwestie zdrowotne
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na depilację w salonie kosmetycznym, czy wykonujesz ją samodzielnie w warunkach domowych, pamiętaj, że najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa. W przypadku salonu kosmetycznego zwróć uwagę, czy przestrzegane są wszelkie zasady sanitarne – odkażanie powierzchni, zmiana narzędzi, dezynfekcja rąk po każdym pacjencie.
Podczas depilacji, w procesie wyrywania włosa z powierzchni skóry, otwierane są kanały skóry – może to prowadzić do zakażenia. Na szczęście tego typu zakażenia bardzo rzadko prowadzą do poważniejszych problemów skórnych czy zdrowotnych, jednak warto uważać.
Żadna z nas nie chce mieć nieestetycznych mikro ran lub wyprysków bezpośrednio po zabiegu kosmetycznym. W warunkach domowych kwestia bezpieczeństwa sprowadza się nie tylko do higieny wykonywania zabiegu i stanowiska pracy, ale także – jeśli nie przede wszystkim – do techniki. Tutaj niezwykle istotny jest wybrany sposób depilacji.
Pozbywanie się owłosienia – na co uważać
Podczas pozbywania się niechcianego owłosienia w warunkach domowych przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producentów danych produktów. Wszystko zależy od tego, na jaką metodę depilacji się decydujemy. Jeżeli używamy maszynki do golenia, należy pamiętać o piance oraz zaaplikowaniu na skórę balsamu po jej goleniu, aby uniknąć podrażnień.
Z kolei podczas stosowania plastrów z woskiem musimy stosować odpowiednią techniką zarówno przyklejania, jak i odklejania plastrów. Początkowo należy rozgrzać je w dłoniach, a odrywając pamiętajmy by robić to w kierunku pod włos i w orientacji poziomej, a nie pionowej.
W innym przypadku nabawimy się bolesnych i bardzo nieestetycznie wyglądających siniaków. Na co nam wtedy pozbycie się owłosienia? W przypadku depilacji najbezpieczniejsze wydają się urządzenia elektryczne, tzn. depilatory, czy elektryczne maszynki do golenia.
W ich przypadku istnieje bardzo niewielkie ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli zabieg przeprowadzamy w higienicznych warunkach i pamiętamy, by po każdorazowej depilacji wyczyścić urządzenie, a także stosujemy urządzenie jedynie w celu zniwelowania owłosienia w miejscach wyznaczonych przez producenta, nie powinny wystąpić żadne problemy.
Skuteczność w bezpieczeństwie
“Niebezpieczna” depilacja nie może być skuteczna, ponieważ powoduje ona na ciele wypryski czy inne ostre reakcje skóry na mikrourazy. Tylko bezpieczeństwo zapewni nam skuteczność – codzienne golenie coraz bardziej podrażnionych miejsc może na przykład zmusić nas do zrezygnowania z depilacji na jakiś czas.
Niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa potrafi na dłuższy czas pozbawić nas możliwości pozbywania się niechcianego owłosienia. Wiele z nas z oszczędności czy lenistwa popełnia też podstawowe błędy w higienie narzędzi, czyli na przykład wielokrotnie używa jednorazowej maszynki do golenia. Każdej z nas zdarzył się taki urodowy grzeszek – różne sytuacje się zdarzają.
Jednak używanie maszynki przeznaczonej do jednorazowego stosowania więcej niż raz może prowadzić do podrażnienia skóry przez stępione ostrze, a tym samym dać nieestetyczny efekt. Wiele z nas zapomina także o tym, że przed depilacją skórę należy utrzymywać w jak najlepszej kondycji – golenie suchej, popękanej skóry nie jest najlepszym pomysłem. Wdrożenie do codziennej stylizacji balsamu nie będzie dużym wysiłkiem, ale przyjemnością dla ciebie samej. Balsam pozwoli nadać skórze jedwabistości i gładkości i przygotować ją na ingerencję w postaci depilacji. Ilość informacji może brzmieć przytłaczająco, ale nie martw się, to nic skomplikowanego! Pamiętaj tylko o higienie i stosowaniu się do zaleceń producentów.