Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Higiena to podstawa

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych nie jest tak trudne, jak początkowo może się wydawać. Kiedy postępujemy zgodnie z instrukcją i z zaleceniami specjalisty z łatwością powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem. Decydując się na soczewki kontaktowe, należy jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach związanych z ich noszeniem. Jedna z najistotniejszych rzeczy, o której zawsze pamiętać, kiedy zakładamy szkła kontaktowe, jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Dokładne mycie rąk przed założeniem soczewek powinno stać się zatem nawykiem. Najlepiej umyć je płynem antybakteryjnym lub bezzapachowym mydłem w kostce.

Sprawdź prawidłowe ułożenie soczewki

Kiedy ręce zostały dokładnie umyte i wysuszone, można zacząć zakładać soczewki kontaktowe. Zanim jednak założymy je na oczy, należy sprawdzić, czy są one odwrócone na prawidłową stronę. W tym celu umieszczamy soczewkę na opuszce palca i sprawdzamy jej kształt. Jeśli jest idealnie półkolista, oznacza to, że jest prawidłowo wywinięta. Widocznie wygięte na zewnątrz krawędzie soczewki oznaczają, że znajduje się ona po nieprawidłowej stronie i należy ją odwrócić. Niektóre soczewki kontaktowe mają dodatkowo wygrawerowany znacznik strony. To zdecydowanie ułatwia ocenę prawidłowego ich wywinięcia.

Zakładanie soczewek kontaktowych

Jeśli w wyniku naszej oceny uznamy, że soczewki kontaktowe znajdują się po właściwej stronie, możemy je założyć na oczy. Czynność tą zawsze starajmy się rozpoczynać w takiej samej kolejności, Zapobiegnie to przypadkowemu pomyleniu soczewek. Wpierw zakładamy więc soczewkę na prawe oko. W tym celu umieszczamy ją na czubku palca wskazującego prawej lub lewej ręki. Palcami wolnej ręki unieruchamiamy górną powiekę, co skutecznie zapobiegnie mruganiu. Palcem środkowym ręki, która trzyma soczewkę, podtrzymujemy dolną powiekę. Na tak przygotowaną gałkę nakładamy szkło kontaktowe. Na chwilę je zamykamy oko, aby soczewka idealnie się do niego dopasowała. Kilkukrotne mrugnięcie powiekami jest również pomocne w ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji. Te same czynności powtarzamy przy lewym oku.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych

Zdejmowanie soczewek, podobnie jak ich zakładanie, należy poprzedzić dokładnym umyciem i wysuszeniem rąk. Przed ich zdjęciem trzeba też przygotować akcesoria, jakie będą niezbędne podczas wykonywania tej czynności. Potrzebne będzie lustro, pojemnik do przechowywania soczewek, jak również płyn do soczewek. Przydadzą się także nawilżające krople do oczu. Dzięki ich zastosowaniu zdjęcie szkieł z gałek ocznych będzie znacznie łatwiejsze. Kiedy wszystko już gotowe, można zacząć zdejmowanie soczewek.

Jak sprawnie zdjąć soczewki kontaktowe?

Zanim zdejmiemy soczewki kontaktowe, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Po całym dniu użytkowania soczewek gałki oczne mogą być bowiem nadmiernie przesuszone. Nawilżające krople do oczu poprawią ich stan. Kiedy oko jest prawidłowo nawilżone, zdjęcie soczewki będzie znacznie łatwiejsze. Wyjmowanie soczewki nie jest trudne i każdy poradzi sobie z tym zadaniem. W celu jej zdjęcia z gałki ocznej należy palcem środkowym przytrzymać dolną powiekę i skierować wzrok ku górze. Opuszką palca wskazującego ręki dominującej i przy pomocy kciuka delikatnie ściskamy soczewkę. Przesuwamy ją na białą część oka i wyjmujemy. Układamy ją w zagięciu dłoni i dokładnie myjemy. Wykorzystujemy do tego celu płyn do soczewek. Dokładnie umytą soczewkę umieszczamy w pojemniku. Wszystkie te czynności powtarzamy przy wyjmowaniu szkła kontaktowego z drugiego oka.

Codzienne użytkowanie soczewek kontaktowych

Korzystanie z soczewek kontaktowych znacznie podnosi komfort życia. Należy jednak pamiętać, że ich codzienne użytkowanie wymaga wyrobienia odpowiednich nawyków. Nie używane soczewki zawsze przechowujemy w pojemniku. Zanim je tam jednak umieścimy, muszą być dokładnie umyte. Wykorzystujemy do tego celu płyn do soczewek. Długotrwałe użytkowanie szkieł kontaktowych może wysuszać gałki oczne. Pamiętajmy zatem, aby stosować nawilżające łagodne krople do oczu, które zapewnią oczom optymalny komfort. Stosowanie się do tych prostych zasad, znacznie ułatwi użytkowanie soczewek.

 

Udostępnij:
0