Zabezpieczenia karty płatniczej – sposoby
Większość z nas przekonała się do płatności kartą płatniczą oraz do zakupów online. Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych za najszybsze uznawane są karty płatnicze z funkcją zbliżeniową (94%). W Internecie za najszybszą płatność uważamy płatność mobilną z wykorzystaniem kodu (88%). Za najtańszą uchodzi płatność kartą płatniczą (85%). Wynika z tego, że płatności internetowe oraz kartą stają się coraz popularniejsze – jak jednak zadbać o to, by były też bezpieczne?
Jak zabezpieczone są karty płatnicze?
Przede wszystkim zacznijmy od podstaw – jakie są zabezpieczenia karty płatniczej? Każda karta płatnicza ma pasek magnetyczny lub chip. Na nim jest informacja o właścicielu karty, nazwa banku, identyfikator karty, data jej ważności oraz unikalny kod CVV lub CVC niezbędna podczas operacji internetowych. W ten sposób zabezpieczone są dane wrażliwe posiadacza karty. Zarówno PIN do karty, jak i te kody powinny być strzeżone, nie należy udostępniać ani notować na przykład na kartce w portfelu, w którym nosimy też kartę.
Bezpieczne etui na karty zbliżeniowe – zabezpieczenie karty płatniczej przed skanowaniem
Dzięki specjalnemu etui wykorzystującemu technologię RFID możliwe jest zabezpieczenie karty zbliżeniowej w portfelu. Ochroni ono przed potencjalnym skanowaniem kart zbliżeniowych. Nowoczesna technologia RFID stanowi dobre zabezpieczenie karty płatniczej przed skanowaniem. Etui jest niewielkie i płaskie, dlatego jest tak łatwe w przechowywaniu.
Bezpieczeństwo gwarantowane przez dostawcę karty
Poza tym karty płatnicze zabezpiecza też ich wydawca – jak popularne firmy MasterCard czy Visa. Przy ich skali działania bezpieczeństwo jest dla tych marek absolutnym priorytetem. Zwykle stosowane są w tym celu nowoczesne technologie i wielowarstwowe zabezpieczanie płatności cyfrowych, by maksymalnie redukować liczbę transakcji oszukańczych.
3-D secure i autoryzacja mobilna
Wiele osób korzysta na co dzień z kodu PIN podczas płacenia m.in. za zakupy w sklepie czy za wejście na siłownię. Dla transakcji internetowych odpowiednikiem PIN-u jest zabezpieczenie 3-D Secure. Jest to nowoczesna metoda autoryzacji, która polega na tym, że do realizacji transakcji online potrzebne jest potwierdzenie dodatkowe z wykorzystaniem kodu autoryzacyjnego. Zwykle otrzymujemy go SMS-em. Można też zrezygnować z tej formy autoryzacji i korzystać z aplikacji mobilnej banku z poziomu smartfona.
Ustaw limity na koncie
By chronić swoje pieniądze, na wszelki wypadek ustaw limity na koncie – w każdej chwili można je zmienić. Można to zrobić w siedzibie banku, na koncie internetowym lub w ustawieniach aplikacji mobilnej. Jeśli limit został zdefiniowany na poziomie „do wysokości salda”, można zmienić go na niższy. Warto też wprowadzić dzienny limit, np. 500 lub 1000 złotych. W razie potrzeby możesz szybko podnieść ten limit w aplikacji mobilnej.
Ubezpieczenie karty płatniczej
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie karty płatniczej jest też jej ubezpieczenie – taka usługa znajduje się w ofercie wielu banków. Za niewielką opłatą miesięczną w razie kradzieży karty bank zwróci utracone środki. Warto zainwestować w tę dodatkową formę ochrony karty płatniczej.
Nawet dobre zabezpieczenie karty płatniczej może nie uchronić przed utratą środków na koncie, jeśli nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Źródła
- https://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze_Polakow_2020.pdf.
- https://www.bankier.pl/smart/kod-cvv-i-cvc-co-umozliwiaja-gdzie-ich-szukac