Kąpiele solankowe.

Kąpiele solankowe.

Czym jest solanka? – Główne właściwości

  Solanka to woda, której głównym składnikiem jest chlorek sodu. Powinna mieć w swoim składzie 1g składników stałych na 1dm³ swojej objętości. Wody chlorkowo-sodowe posiadające stężenie niższe niż 1,5 procent to wody słone, a tym, które mają stężenie wyższe niż 1,5 procent, nadaje się miano solanek. Woda solankowa oprócz podstawowych jonów zazwyczaj może posiadać dodatkowe jony uzupełniające. Do najpowszechniejszych należą jony bromu, wapnia, magnezu, potasu i jodu. Jony chlorkowe i sodowe oddziałując na receptory odpowiadające za odczuwanie, powodują spadek ich pobudzenia nerwowego. Dzięki temu autonomiczny układ nerwowy pracuje harmonijniej, a to przekłada się na pracę wszystkich organów wewnętrznych. Kąpiele solankowe zmniejszają odczucie bólu, normalizują ciśnienie krwi i powodują rozluźnienie mięśniowe. Hydroterapia podnosi temperaturę ciała, co w konsekwencji poprawia krążenie obwodowe, powoduje dotlenienie tkanek, zwiększa się wydalanie moczu, a razem z nim różnych toksyn z organizmu. Lepsze krążenie ma duży wpływ na wzrost przemiany materii. Stabilna praca narządów wewnętrznych usprawnia ogólną odporność organizmu.

Technika kąpieli solankowej

  Aby wykorzystać w pełni dobroczynne działanie wody solankowej, trzeba stosować się do pewnych zasad w procesie kąpieli. Pierwsze zanurzenie w wodzie nie powinno trwać dłużej niż 10 minut, kolejne kąpiele wydłuża się o kilka minut, klasyczny zabieg trwa 20 minut. Kąpiele solankowe wykonywane są w seriach od dziesięciu do dwunastu zabiegów, mniej więcej co dwa dni. Przeprowadzane są w basenach lub w specjalnych wannach z hydromasażem, wysokość stężenia solanki w wannie to od trzech do czterech procent, natomiast w basenie mniej niż trzy procent. Temperatura pierwszych kąpieli wynosi 34-36 stopni C, stopniowo jest podwyższana przy całkowitym zanurzeniu do 38 stopni C, a przy częściowym zanurzeniu do 40 stopni C. Dobre efekty są osiągane wtedy, jeśli w wodzie przeprowadzamy jednocześnie gimnastykę całego ciała, jeśli nie jest to możliwe, trzeba przynajmniej poruszać się w minimalnym zakresie i nacierać chore miejsca. Po kąpieli nie należy od razu wycierać skóry ani jej spłukiwać, dlatego że pozostające na ciele jony formują się w tzw. płaszcz solny, bardzo korzystnie wpływając na cały proces leczenia. W tym czasie trzeba po prostu odpocząć w pozycji leżącej, dorośli około pół godziny, a dzieci godzinę.

Kąpiele solankowe – wskazania i przeciwwskazania

  Kąpiele solankowe są często wskazaniem do rekonwalescencji po przebytych ciężkich chorobach. Wskazaniami są też różne choroby ginekologiczne, niektóre schorzenia skóry, np. łuszczyca, otyłość, zwyrodnienia stawów w chorobie reumatycznej. Kąpiele solankowe są również pomocne w przebiegu przewlekłych chorób dróg oddechowych i zatok, wskazaniami dla dzieci są też alergie i astma oskrzelowa. Schorzenia, przy których należy zrezygnować z zażywania kąpieli solankowych to przebyty zawał serca, niewydolność krążenia oraz przewlekłe choroby powodujące wyniszczenie organizmu, nadczynność tarczycy, ciąża, a także gruźlica i choroby nowotworowe.

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

 


Dbaj o zdrowie z nami, odwiedź sklep faceandlook.com

Diabetki, czekoladki bez dodatku cukru. Mix smaków, 3 x 100 g. Cena 24,99 zł

Udostępnij:
0