Choć wiele z takich kosmetyków faktycznie pozwala zadbać o urodę, poprawić stan skóry czy wykonać piękny makijaż, zawarte w nich substancje równie często szkodzą naszej skórze. Uczulenia, problemy dermatologiczne i chemiczne zapachy spowodowały ostatnimi czasy prawdziwy renesans kosmetyków naturalnych.
Kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne?
Choć terminy „kosmetyki naturalne”, „organiczne” i „ekologiczne” bywają używane zamiennie, nie wszystkie znaczą dokładnie do samo. Na początku przygody z naturalnymi kosmetykami powinniśmy zapoznać się z podstawową terminologią, by wiedzieć, co właściwie kupujemy i czego zamierzamy użyć.
• Naturalne = ekologiczne
Określenia „kosmetyki naturalne” oraz „kosmetyki ekologiczne” znaczą mniej więcej to samo. To grupa preparatów przeznaczonych do pielęgnacji, które są pozyskiwane wyłącznie ze środowiska naturalnego w sposób nieszkodzący naturze. Oznacza to, że kosmetyki naturalne/ekologiczne zawierają składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Te drugie powinny do nich trafiać tylko pod warunkiem procesu pozyskiwania, który w żaden sposób nie szkodzi zwierzętom. Choć producenci dążą do stuprocentowej zawartości składników naturalnych, niekiedy w certyfikowanych kosmetykach znajduje się kilka procent syntetycznych substancji.
• Kosmetyki organiczne
Tutaj kryteria są o wiele bardziej zawężone. Aby kosmetyk mógł zostać nazwany organicznym (lub „bio”), musi zawierać minimum 90% składników naturalnego pochodzenia, a składniki te powinny pochodzić wyłącznie z kontrolowanych, certyfikowanych upraw, prowadzonych bez użycia sztucznych nawozów czy modyfikowanych genetycznie roślin.
Kosmetyki naturalne do twarzy
Szczególnie cennym odkryciem jest dla wielu osób naturalna pielęgnacja twarzy. Skorzystają na niej nie tylko posiadacze i posiadaczki cery szczególnie wrażliwej, choć tu kosmetyki naturalne do twarzy sprawdzają się szczególnie dobrze. Ich wielką zaletą jest fakt, że w większości nie grożą powstaniem zaskórników.
Bardzo cenioną metodą pielęgnacji jest zastąpienie kremów do twarzy olejami. Choć może to brzmieć kontrowersyjnie, naturalne oleje ograniczają przetłuszczanie się skóry, usuwają niedoskonałości, łagodzą zaczerwienienia. Ponadto regularnie stosowane kosmetyki naturalne wykazują silne działanie antyoksydacyjne.
Naturalne kosmetyki sprawdzają się także w oczyszczaniu – żele do mycia twarzy na bazie wyciągów roślin, proste peelingi i maseczki mogą zdziałać cuda, odciążając do tej pory przeciążoną cerę.
Naturalna pielęgnacja twarzy jest wbrew pozorom dość łatwa. Wystarczy opanować podstawowe zasady i dobrać preparaty, które odpowiadają naszej skórze. Nie ma tu skomplikowanych podziałów na płeć, wiek i sposobów życia osoby używającej kosmetyku.
Zobacz także: Jak kosmetyki naturalne mogę leczniczo działać na alergików? Wejdź na http://deinelakaien.pl i przekonaj się sam 🙂
Czy warto postawić na naturę?
Niekiedy kosmetyki naturalne kojarzą nam się z produktami o słabym, niezbyt radykalnym działaniu. Wolimy więc zastąpić je drogeryjnymi markami korzystającymi z syntetycznych, “mocnych w działaniu” składników. To przekonanie nie zawsze jest słuszne. oleje, ekstrakty roślinne i olejki eteryczne, na których najczęściej opiera się skład kosmetyków naturalnych, potrafią zdziałać cuda.
Dlaczego warto je stosować?
1. Choć trzeba dać im nieco więcej czasu, pomagają na dłużej – zamiast serwować gotowe rozwiązania i substytuty, pobudzają skórę i włosy do naturalnych procesów odnowy.
2. Dobrze dobrane składniki naturalne nie szkodzą skórze. Nie zatykają porów, nie przesuszają, nie podrażniają.
3. Zazwyczaj mają krótkie składy, a wszystkie składniki są możliwe do zidentyfikowania. Nie trzeba długo studiować działania poszczególnych substancji, by domyślić się, jak zadziałają.
4. Nie wywołują podrażnień.
5. Nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają produktów, których pozyskiwanie krzywdziłoby zwierzęta.
6. Mają naturalne, przyjemne kolory i zapachy.