Mr Mature: Kołnierzyki – które na jaką okazję?

Mr Mature: Kołnierzyki – które na jaką okazję?
Zazwyczaj patrząc na kołnierzyk kupujący przypomina sobie, jaki obecnie nosi rozmiar. Tymczasem jest on czymś, co definiuje przeznaczenie koszuli. Oczywiście jest moda na dany krój, wielkość, rozstaw, itd., ale są też inne ważne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając koszulę. Już tłumaczę, o co chodzi. Pomysły projektantów zawsze szły w dwóch kierunkach: biznesowym i fashion. O ile w ofercie fashion można sobie pozwolić na dużą swobodę w projektowaniu, to kołnierzyki biznesowe zawsze musiały zachować prostotę i elegancję, chociaż zmieniały się długości, rozstawy, kąty. Tak jest do dziś. 

Kołnierzyki biznesowe

Kołnierzyki biznesowe to kołnierzyki, których rogi po zapięciu guzika pod szyją, tworzą między sobą mniej więcej kąt prosty lub ostry. Ze względu na kąt rozwarcia nie możemy sobie przy takim kołnierzyku pozwolić na zbyt skomplikowany węzeł krawata – gruby sprawi, że końcówki kołnierzyka będą odstawały i po prostu będą źle wyglądać i leżeć. Takie kołnierzyki poprzez skromność i prostotę mają za zadanie nie wyróżniać swojego właściciela spośród partnerów w biznesie i nie odwracać uwagi od celu spotkania wymyślnym krojem stójki czy wiązaniem krawata. Do tej grupy zaliczamy wszystkie koszule z kołnierzykiem „zamkniętym”, czyli tzw. classic, straight, point czy button dawn. 
 
Przykłady kołnierzyków biznes: 
 
Do koszul z takimi kołnierzykami stosujemy proste i szczupłe wiązania krawata, które nie wypychają wyłogów kołnierzyka. Ciekawostka – patentem jak zapanować nad odstającym kołnierzykiem jest kołnierzyk buton down. Choć wywodzi się ze sportu na dobre zagościł również w sportowej elegancji, a w niektórych krajach nosi się go do ubioru formalnego. W Europie miłośnicy tych kołnierzyków do wyjść formalnych wybierają kołnierzyk hidden button down. Niesforne wyłogi są wtedy opanowane, a guziki ukryte pod nimi – niewidoczne. Dzięki Włochom do ubiorów formalnych trafiły też kołnierzyki cutaway, które zaliczane są do grupy fashion. Dziś u nas w kraju wielu polityków i biznesmenów nosi koszule z takimi kołnierzykami do pracy. 

Kołnierzyki fashion 

to wszystkie kołnierzyki, których wyłogi po zapięciu guzika tworzą kąt rozwarty. Dlaczego fashion? Ponieważ z zasady są mniej formalne i przy noszeniu koszul z takim kołnierzykiem można poszaleć z fantazyjnymi wiązaniami wybierając się na np. pokaz mody. Charakteryzuje je szersze „wycięcie” (kąt pomiędzy połówkami kołnierzyka jest otwarty). Przy tego typu kołnierzykach możemy sobie pozwolić na większą swobodę w wiązaniu
 
Przykłady kołnierzyków fashion:
 

Kołnierzyki i wiązanie krawata

Przy kołnierzyku cutaway polecałbym jednak wiązania eleganckie, ale pełniejsze, żeby wypełnić przestrzeń między wyłogami. Wąski węzeł przy tego typu wiązaniach nie wygląda dobrze. Poza węzłem w dużym stopniu widoczna jest również pętla. Ja polecałbym w takim przypadku np. węzeł pratt. Poprzez swój trójkątny kształt doskonale dopasowuje się do kształtu wyłogów i jednocześnie ukrywa elementy pętli. 
Jakie wiązania krawata zastosować do kołnierzyków biznes? Najlepiej wiązania takie jak: Four in hand, czy wiązanie półwindsorskie. Do kołnierzyków fashion na wyjście proponowałbym takie wiązania jak Trinity czy Eldredge. Taki węzeł jest elegancki i jednocześnie podkreśli twoją indywidualność. Moda dyktuje nam nowe warunki i wszystko się zmienia. Kto wie, jak będą wyglądać kołnierzyki i wiązania za 10 czy 20 lat i które będą bardziej, a które mniej formalne? 
 
 
Tekst: Grzegorz Czepułkowski/Mr Matu re www.mrmatu re.pl 
Zdjęcia: Leszek Bosak http://leszekbosak.com/ 
 
Artykuł pochodzi z magazynu „Face&Look” nr 34/2018

Ofertę eleganckich koszul męskich znajdziesz w sklepie Ozonee.pl

Udostępnij:
0