fot. Shutterstock
Świeży ogórek i warzywa bogate w witaminę C
Gdy warzywa bogate w witaminę C – np. pomidor, papryka, sałata, cykoria, pietruszka, cebula – połączymy z surowym ogórkiem, ten zlikwiduje zawartą w nich witaminę C. A to za sprawą enzymu askorbinazy. Dlatego warto do sałatek dodawać ogórki kwaszone, natomiast świeże zjadajmy osobno.
fot. Shutterstock
Ryby z warzywami krzyżowymi
Warzywa krzyżowe to np. brukselka, brokuły, kalafior, kapusta. Ryby morskie są cennym źródłem kwasów omega-3 i jodu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Rośliny krzyżowe zawierają goitrogeny – substancje, które ograniczają wchłanianie jodu z posiłków. Dlatego też nie powinno się ich łączyć z rybami. Jednak niekorzystne działanie goitrogenów można zneutralizować gotując warzywa bez przykrycia.
Ryby z olejem (słonecznikowym i kukurydzianym)
Zawarte w rybie kwasy omega-3 są tłumione przez kwasy omega-6 zawarte w olejach
fot. Shutterstock
Czerwone mięso i czerwone wino
Na to klasyczne zestawienie powinny uważać zwłaszcza osoby, które mają problemy z niskim poziomem żelaza. Znajdujące się w winie garbniki utrudniają wchłanianie żelaza, w które czerwone mięso obfituje. Garbniki zawierają także kawa i herbata, którymi także nie należy popijać potraw zawierających żelazo.
fot. Shutterstock
Żółty ser i mięso
Ser zawiera fosfor, który ogranicza wchłanianie cynku z mięsa. Poza tym, zarówno sery, jak i mięsa obfitują w tłuszcze nasycone, które spożywane w nadmiarze szkodzą zdrowiu.
fot. Shutterstock
Herbata z cytryną
Liście herbaty zawierają glin, który może wywoływać chorobę Alzheimera, na szczęście nie jest on przyswajalny przez nasz organizm. Jednak w połączeniu z sokiem z cytryny powstaje łatwo wchłanialny cytrynian glinu. Aby temu zapobiec wystarczy cytrynę dodać do herbaty po usunięciu z naparu liści.
Przedstawione powyżej połączenia są tylko częścią złych nawyków, których powinniśmy na co dzień unikać w kuchni. Jednak nie dajmy się zwariować. Odrobina zdrowego rozsądku i umiar w jedzeniu zawsze się sprawdza.