Włosy to dla nas niezwykle istotna część wyglądu – może zarówno dodać, jak i odebrać wiele uroku, a dobrze lub gorzej wyglądające włosy potrafią być przyczyną zmiany naszego samopoczucia na gorsze. Zazwyczaj przyczyną gorszego wyglądu naszych włosów jest to, że nie diagnozujemy ich rodzaju, więc stosujemy nieprawidłową pielęgnację. Jaki jest rodzaj twoich włosów?
Rodzaje włosów
Zdiagnozowanie stanu i rodzaju swoich włosów to zdecydowanie pierwszy krok do rozpoczęcia świadomej pielęgnacji. Włosy dzielimy ze względu na różne aspekty, część ich cech to kwestia genetyki, a część to skutki naszego wprawnego lub niewprawnego działania stylizacyjnego i pielęgnacyjnego. Być może popełniasz błędy w codziennej włosowej rutynie, wcale nie dlatego, że robisz rzeczy szkodliwe dla włosów ogólnie, ale niedostosowane do twojego rodzaju włosów.
Poziom skrętu włosów
Pierwszy podział, jaki rozróżniamy, to poziom, w jakim nasze włosy są skręcone. Rozróżniamy włosy ściśle skręcone, kręcone, falowane oraz proste. W zależności od każdego z tych rodzajów inaczej trzeba postępować w pielęgnacji. Pielęgnacja włosów prostych jest najprostsza, w jej przypadku powinniśmy unikać produktów proteinowych, które dają silne wygładzenie, zbędne w tym przypadku. Jeśli masz proste włosy, ale jesteś fanką fal, możesz kręcić swoje włosy, jednak bez użycia mocnych produktów utrwalających skręt szybko się rozpadnie.
W pielęgnacji włosów ściśle skręconych, kręconych lub falowanych twoje działania powinny opierać się na wydobywaniu skrętu, czyli ugniataniu włosów po zastosowaniu żelu do włosów, siemienia lnianego lub innych produktów służących utrwalaniu skrętu. Wydobywanie skrętu pozwoli ci uniknąć efektu spuszenia się włosów. Jeśli wolisz efekt włosów prostych, w przypadku falowania się włosów możesz po prostu nie wydobywać skrętu, a zamiast tego stosować obciążające odżywki wygładzające.
Poziom porowatości
Drugim z podziałów jest zwrócenie uwagi na porowatość włosów. Istnieją włosy wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Pierwsze z nich kręcą się lub są efektem zniszczenia włosów stylizacją na gorąco lub długotrwałym farbowaniem. Są one szorstkie, łamliwe, podatne na rozdwajanie. Wymagają wzmożonej pielęgnacji. Przy odpowiednich staraniach da się „zmienić” włosy wysokoporowate w średnioporowate, jednak wymaga to długotrwałej pracy.
Włosy niskoporowate to włosy lśniące, zdrowe, odżywione, z równą strukturą. Najczęściej są one proste i uładzone, źle reagują na obciążające, czy zbyt ingerujące w strukturę odżywki. Są to również włosy niepodatne na stylizację. Włosy średnioporowate znajdują się pomiędzy, stosunkowo łatwo przejść od nich do wysoko- bądź niskoporowatych.
Czy twoja pielęgnacja jest odpowiednia?
Jeśli twoje włosy nie zawsze „chcą współpracować”, bardzo prawdopodobnym jest, że po prostu nie znasz ich rodzaju i źle dopasowałaś pielęgnację do swoich potrzeb. Dlatego warto zdiagnozować rodzaj swoich włosów, jeśli nie potrafisz zrobić tego sama, zapytaj swojego fryzjera 🙂