W grudniu 2018, Instytut Pantone już po raz dwudziesty wybrał kolor nadchodzącego roku. W 2019 za najbardziej modny uznano odcień 16-1546 Living Coral, czyli słoneczny koral, który wielu może kojarzyć się z ciepłym odcieniem różu. Jaki jest ten kolor? „Afirmatywny, energetyczny, towarzyski, porywający, zachęcający do beztroskiej aktywności, ucieleśniający naszą wrodzoną potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań”. Jeżeli więc planujecie wesołe popołudnie z przyjaciółmi, warto przygotować poczęstunek inspirowany tym kolorem. Arbuzy, maliny, wiśnie, w które można zaopatrzyć się na lokalnym ryneczku, mogą stanowić nie lada inspirację.
Karpatka różana
Ciasto:
- 1 opakowanie ciasta karpatka Delecta
- 250 ml wody
- 125 g margaryny
- 4–5 jaj (w zależności od wielkości)
- szczypta czerwonego spożywczego barwnika w proszku
Nadzienie:
- 500 ml mleka
- 200 g masła lub margaryny
- aromat różany
- 2 opakowania galaretki o smaku truskawkowym Delecta
- 50 g marmolady różanej
Dekoracja:
- 1 łyżka cukru pudru
- 1 opakowanie dowolnej posypki Decorada
Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 220oC (bez termoobiegu). Dwie blaszki o wymiarach 25 x 30 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wodę gotujemy z margaryną, dodajemy zawartość torebki z ciastem i odrobinę barwnika spożywczego, rozcierając masę. Gdy ostygnie, wbijamy jaja i miksujemy na najwyższych obrotach przez 5 minut. Ciasto przekładamy do blaszek, rozsmarowując na papierze. Następnie, pieczemy około 25 minut do uzyskania złocistego koloru. Zawartość torebki z kremem mieszamy w 200 ml mleka, a pozostałe mleko gotujemy. Do gotującego się mleka wlewamy rozprowadzony proszek i chwilę gotujemy, energicznie rozcierając ewentualne grudki. Gdy otrzymamy gładką konsystencję, krem studzimy i miksujemy z miękkim tłuszczem. Marmoladę rozpuszczamy w 500 ml wody i gotujemy, a następnie zdejmujemy z ognia i czekamy 5 minut, aż lekko się wystudzi. Do gorącego płynu wsypujemy 2 galaretki i mieszamy, a później odstawiamy do wystudzenia. Dolną warstwę ostudzonego ciasta wykładamy połową przygotowanego kremu. Kładziemy na nim schłodzoną, gęstą masę różaną, a na koniec pozostałą część kremu. Wierzch ciasta przykrywamy górną warstwą ciasta i posypujemy cukrem pudrem.
Muffinki z wiśniowym lukrem
Muffiny:
- 1 opakowanie babeczek nadzianych płatkami czekolady Delecta
- 2 jaja
- 100 ml mleka
- 100 ml oleju
Lukier:
- 200 g wiśni (świeżych lub mrożonych)
- 100 g cukru pudru
- wiśnie do dekoracji
Rozgrzewamy piekarnik do 180ºC (bez termoobiegu). Wiśnie drylujemy, przekładamy do garnka i gotujemy, aż puszczą nieco soku. Następnie, odcedzamy je, a sok zostawiamy do lukru. Przygotowujemy ciasto na muffiny zgodnie z przepisem na opakowaniu. I rozkładamy je do foremek. Do każdej babeczki dodajemy 1-2 wiśnie i lekko dociskamy. Muffiny pieczemy ok. 17-22 minuty sprawdzając za pomocą patyczka, czy są suche. Do miski wsypujemy cukier puder. Dodajemy stopniowo sok z wiśni i miksujemy do uzyskania lukru. Upieczone muffinki polewamy lukrem i dekorujemy wiśniami. Pyszne, aż palce lizać! I to dosłownie.
Rolada biszkoptowa z konfiturą
Ciasto:
- 1 opakowanie biszkoptu Delecta
- 4 jaja
- 30 ml wody
Nadzienie:
- ulubiona konfitura (najlepiej malinowa lub wiśniowa)
Dekoracja:
- bita śmietana
- 50 g orzechów laskowych Bakalland
Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, jednocześnie nagrzewamy piekarnik do temperatury 180ºC (bez termoobiegu). Do głębokiej miski wbijamy jaja, dodajemy wodę, wsypujemy zawartość torebki z mieszanką do wypieku ciasta domowego i miksujemy na najwyższych obrotach przez 4-5 minuty. Gotową masę przekładamy na blaszkę i pieczemy w nagrzanym piekarniku przez około 20 minut, aż wierzch ciasta będzie złoty. Po wyjęciu z piekarnika gorący biszkopt zwijamy w rulon razem z papierem. Gdy tylko ostygnie, rozwijamy i smarujemy konfiturą. Ciasto ponownie zwijamy i odstawiamy. Jego wierzch smarujemy cienką warstwą bitej śmietany i posypujemy posiekanymi orzechami.
fot. materiały prasowe, zdjęcie główne Pixnio