Rozświetlanie to wyzwanie? Nie z tą wiedzą!

Rozświetlanie to wyzwanie? Nie z tą wiedzą!

Kiedyś połyskujący makijaż uchodził za typowo wieczorowy, a nawet mało elegancki. Teraz nie wyobrażamy sobie codziennego makeupu bez produktów, które delikatnie lub nawet mocno połyskują na skórze sprawiając, że twarz jest bardziej interesująca, rozświetlona i trójwymiarowa. 

Efekt 3D 

Pokrycie twarzy jednolitym kolorem podkładu czy kremu koloryzującego koryguje ziemisty odcień cery czy drobne niedoskonałości, jednak twarz sprawia często wrażenie płaskiej. Zabawy z rozświetlaczem w płynie czy „rzeźbienie” twarzy pudrem rozświetlającym dają efekt trójwymiaru i tego, że skóra wygląda dużo ładniej, promienniej i młodziej. Dobrze dobranym do karnacji kosmetykiem możesz wydobyć piękno i poprawić to z czego niekoniecznie jesteś zadowolona. Ukryć mankamenty, zetrzeć z twarzy zmęczenie, poprawić koloryt skóry i dodać jej trójwymiarowości. 

Dobra baza 

Pamiętaj, aby przed modelowaniem twarzy najpierw odpowiednio ją do tego przygotować. Zacznij od nawilżenia i skorygowania niedoskonałości czy przebarwień skóry. Nałożenie rozjaśniającej lub korygującej bazy pod makijaż (w zależności od potrzeb cery może to być baza korygująca zaczerwienienia, wygładzająca linie i zmarszczki czy rozjaśniającą plamki i ziemisty odcień cery). Jeśli skóra jest gładka, ale chcesz ją rozświetlić możesz zastosować trick makijażystów i nałożyć rozświetlacz w płynie lub żelu na wybrane partie twarzy (skronie, policzki) przed nałożeniem podkładu. To sprawi, że skóra będzie ładnie rozświetlona, ale nie będzie błyszczała. To idealne rozwiązanie dla kobiet o cerze tłustej, która ma tendencję do nadmiernego świecenia się, a także dla pań, którym nie podoba się nabłyszczający makijaż i wola mieć matową cerę. Na tak przygotowaną twarz nałóż podkład lub krem koloryzujący i przypudruj całą twarz. Wedle uznania – nabłyszczającym pudrem lub matowym. Z tym, że matowy możesz położyć na całą buzię, a połyskujący tylko na wystające części (z wyjątkiem nosa, bo nie chcesz przecież żeby się świecił!). 

Wymodeluj twarz 

Podczas modelowania kształtu twarzy pamiętaj o zasadzie, że kosmetyki jasne i połyskujące uwypuklają, a z kolei matowe, w ciemniejszym odcieniu – wyszczuplają i nadają efekt głębi. Na tej regule tak naprawdę opiera się cała sztuka makijażu korygującego czyli cieniowania, „chowania” lub uwydatniania konkretnych partii twarzy. Różu do policzków używaj wtedy, kiedy chcesz ożywić twarz, a puder rozświetlający, który sprawia, że światło ładnie odbija się na skórze, kiedy chcesz uwypuklić określone miejsca. Nawet w typowo dziennym makijażu warto subtelnie rozświetlić skronie i szczyty kości policzkowych – twarz nabierze promienności i nie będzie płaska. A gra światła na skórze będzie piękna zarówno w słońcu jak i w sztucznym świetle. 

Kształt ma znaczenie

Owal jest kształtem uznawanym za wzorcowy, do którego powinnaś dążyć, jednak niewiele kobiet może się poszczycić twarzą o idealnych proporcjach. Zatem aby uzyskać wrażenie, że Twoja jest owalna możesz zastosować kilka tricków. Skorzystaj z techniki operowania światłocieniem, który za pomocą barw ciemniejszych i matowych ukryje wszystkie zbyt szerokie i za bardzo wystające części na twarzy. Z kolei połyskujące faktury rozświetlą, zwłaszcza jej środkowe partie. 
Twarz okrągłą – „wyszczuplisz” ciemniejszym pudrem położonym na zewnętrznych częściach czoła, po bokach twarzy, od uszu aż po kości żuchwy oraz na kości policzkowe skośnie w kierunku uszu w celu wydłużenia twarzy i optycznego zmniejszenia okrągłych policzków. Delikatne wysmuklenie twarzy osiągniesz także przez nałożenie na wysokości skroni oraz na podbródku odrobiny rozświetlacza. 
Twarz kwadratową o wyraźnie zarysowanej szczęce i z szerokim czole wyda się subtelniejsza kiedy nałożysz róż lub brązujący puder na kości policzkowe, a centralne elementy, takie jak czoło, nos i policzki delikatnie rozjaśnisz rozświetlaczem lub jasnym pudrem od strony nosa. Należy użyć matowego bronzera dla przyciemnienia zewnętrznych części czoła oraz wystających kości żuchwy. 
Twarz trójkątna jest dłuższa niż szersza. Najlepiej nałożyć na nią brązujący puder na górną część czoła, tuż przy linii włosów, czoło wyda się niższe. Kości policzkowe powinny zostać uwydatnione delikatniejszy centralnej części policzka, a zapadnięte miejsca pod kościami policzkowymi rozjaśnione. Róż i rozświetlacz nanoś tylko w górnej części policzków. Brodę najlepiej przyciemnij bronzerem, aby nadać jej owalny kształt. 
1. PUPA dwukolorowy rozświetlacz w pudrze Retro Illusion Highlighter 99 zł 
2. BECCA rozświetlacz w pudrze Rose Quartz 165 zł 
3. BELL rozświetlacz w płynie intensywnie nabłyszczający Liquid Glow Highlighter HYPOAllergenic 30 zł/ 30 ml 
4. GIVENCHY rozświetlacz w pudrze do twarzy i powiek (na sucho i na mokro z gwiazdkowej kolekcji Mystic Glow) 285 zł 
5. VIPERA nabłyszczający puder zapachowy do ciała w spreju Sparkling Spray 60 zł/ 12 g 
6. NEO MAKE UP rozświetalcz do twarzy i ciała w płynie Liquid Illuminaizer 65 zł/ 30 ml 
7. TOO FACED rozświetlający puder Peach Tinsel (w zestawie z rozświetlającą pomadką) 179 zł 
8. SEPHORA COLLECTION paleta do konturowania i rozświetlania twarzy 55 zł 
 
 
9. MIYA naturalny rozświetlacz mineralny My Star Lighter 40 zł/ 4g 
10. GALENIC puder Teint Lumiere 120 zł 
11. MAC puder nabłyszczający Extra Dimension Skinfinish 135 zł   

Tricki z użyciem rozświetlaczy:

 Rozświetlacz w żelu czy płynie, zwykle mocniej napigmentowany, nakładaj ostrożniej niż
ten w pudrze. Najlepiej pod podkład lub przynajmniej puder. Bezpośrednio na makijaż tylko
na policzki i skronie w minimalnych ilościach.
 Makijaż dzienny z użyciem rozświetlaczy powinien być delikatniejszy niż wieczorowy
(w sztucznym świetle pigmenty nabłyszczające odbijają się nieco inaczej niż w słońcu). Chodzi
też o to aby twarz nie wyglądał tandetnie.
 Nabłyszczające produkty niestety mogą postarzać i wyglądać ciężko jeśli nakładamy je zbyt
mocno – uważaj na ich nadmiar, bo twarz ma ładnie połyskiwać, ale nie świecić się!
 Jeśli stale używasz rozświetlacza kup specjalny pędzel do jego rozprowadzania. Duży
okrągły, większy niż do pudru sypkiego lub o specjalnie wyprofilowanej końcówce. Makijaż
wykonany takim pędzlem wygląda naturalnie i unikniesz efektu przerysowania.
 Nie zapominaj musnąć rozświetlającym pudrem również szyi i dekoltu.


Tekst Agnieszka Wilemajtys

Zdjęcia Shutterstock i serwisy prasowe firm 

 
 
Udostępnij:
0