Sauna – kiedy najlepiej z niej skorzystać?

Sauna – kiedy najlepiej z niej skorzystać?

Na początek należy się zastanowić, jaki rodzaj sauny wybrać dla siebie? Wyróżniamy trzy propozycje: sauna fińska (sucha), parowa oraz na podczerwień. Sauna fińska jest świetna dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury, sięgające 90- 100 stopni, przy wilgotności 5-10%. W takiej saunie skóra oczyszcza się szybciej ponieważ obficie wydziela się pot. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny fińskiej jest problem z naczynkami krwionośnymi. Sauna parowa, zwana łaźnią parową lub rzymską jest przeznaczona dla osób, które nie czują się za dobrze w wysokich temperaturach. W tej saunie temperatura jest niższa i wynosi od 40 – 60 stopni, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka i może sięgać nawet 100%. Gorąca para sprzyja odprężeniu i nawilża górne drogi oddechowe. W tego typu saunie można dodatkowo używać olejków aromaterapeutycznych, które sprzyjają relaksacji. Sauna na podczerwień jest spotykana w Polsce najrzadziej. W tego typu saunie temperatura sięga 40 – 60 stopni, a powietrze jest suche. Praktycznie każdy może z niej bezpiecznie korzystać. Ta metoda jest bardzo skuteczna, bo ciepło znacznie głębiej wnika w ciało (na około 4 cm) i pocimy się jeszcze intensywniej, a organizm może dzięki temu wydalać oprócz wody także metale ciężkie i związki toksyczne.

Jak korzystać z sauny? Korzystanie z zabiegów polega na naprzemiennym ogrzewaniu i oziębianiu ciała. Przed wejściem do komory sauny należy wziąć prysznic i rozgrzać stopy w ciepłej wodzie, a następnie przed wejściem do sauny fińskiej dokładnie wytrzeć się ręcznikiem, ponieważ po pierwsze – wilgotna skóra trudniej paruje, a po drugie – krople wody pozostałe na skórze mogą oparzyć. Należy też zdjąć wszelkie metalowe ozdoby: kolczyki, pierścionki, bransoletki, wisiorki. Panie powinny zmyć makijaż, który w saunie po prostu się rozpłynie.  Nie wolno nacierać się żadnymi kremami, można to zrobić dopiero po zakończeniu zabiegu. Nie chodzi też o to, by na początku siedzieć w saunie trzydzieści minut. Na jedną sesję najczęściej składają się 3 wejścia po kilka minut. Dzięki temu mniej obciążamy serce. Na początek  2-3 min, z czasem 5 do 10 minut. Zaczynamy od niższych półek, czyli od miejsc, gdzie temperatura jest niższa. W przerwach, które powinny trwać około 5-10 min, należy ochłodzić ciało (stopniowo pod letnią, a następnie zimną wodą). Jeśli korzystasz z zabiegów sauny regularnie, możesz stosować bardziej radykalne zmiany temperatury. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura jest w saunie, tym krócej powinniśmy się nagrzewać, a dłużej ochładzać. Pamiętajcie, że bardzo ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody, tak aby uzupełnić „utracone” płyny.

Jakie korzyści wynikają z sauny? Po każdym treningu nasze ciało musi mieć czas na regenerację. Uprawianie sportów (niezależnie jakich) musi być traktowane kompleksowo. Codzienne treningi, bez dnia odpoczynku nie będą efektywne. Dlatego tak ważne jest, by uwzględniać w swoim treningowym tygodniu również takie dni, w których ciało odpoczywa. Sauna jest jednym z lepszych sposobów na zrelaksowanie mięśni po wysiłku. Po pierwsze, pobyt w saunie zmniejsza potreningowy ból mięśni. Warto przy tym zwrócić uwagę, że do sauny lepiej wybrać się dzień po intensywnym treningu lub przynajmniej kilka godzin po nim. Wówczas układ krążenia oraz praca serca zdąży wrócić do stałego rytmu (sauna dodatkowo przyśpiesza tętno). Poza tym intensywne pocenie się, pozwala na pozbycie się z organizmu wody i elektrolitów (podobnie jak podczas intensywnego wysiłku). Dlatego też sauna tuż po zakończeniu ćwiczeń, może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast regeneracji ciało będzie wciąż intensywnie pracowało, niejako przedłużając czas trwania treningu. Saunę poleca się również osobom z takimi dolegliwościami jak: bóle stawów, trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry, stres, naciągnięte mięśnie, bóle korzonkowe czy zaburzenia snu.

Co wyklucza korzystanie z sauny? Przeciwwskazaniem na pewno jest podwyższona temperatura ciała, stany zapalne, otwarte rany, zaburzenia pracy układu krążenia, cukrzyca, gruźlica, trądzik różowaty, choroba nowotworowa, ciąża.

 

Udostępnij:
Promocja! Wyróżniony produkt
CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

Cerave
Original price was: 75,00 zł.Current price is: 65,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Loreal
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 24,90 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa
Original price was: 32,00 zł.Current price is: 29,90 zł.

Bourjois Waterproof 41 contour clubbing kredka

Bourjois
Original price was: 15,90 zł.Current price is: 13,90 zł.

CERAVE NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY Z CERAMIDAMI DO CERY NORMALNEJ I ...

Cerave
Original price was: 53,00 zł.Current price is: 48,00 zł.

NUMERO ZESTAW – Szampon z owsem 1000 ml + farba NUMERO # 6.00...

Numero
Original price was: 86,00 zł.Current price is: 63,00 zł.

RIMMEL LONDON WONDER LAST ŻELOWA FARBKA DO BRWI 4,5 ML

Rimmel
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 19,00 zł.

L’Oreal True Match podkład N6 Honey 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal True Match podkład D5-W5 Golden Sand 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal Paris True Match Foundation podkład do twarzy N5 Neut...

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel
Original price was: 14,50 zł.Current price is: 12,99 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

Mixa
Original price was: 41,50 zł.Current price is: 38,50 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający lakier do włosów farbowanych 250ml

Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający laki...

Milk Shake
Original price was: 81,00 zł.Current price is: 59,00 zł.

Bourjois róż blush 95

Bourjois
Original price was: 25,99 zł.Current price is: 23,50 zł.
0