Skuteczna dieta bez błędów

Kilka tygodni diety i jesteś szczuplejsza. Tylko czemu czujesz się nie najlepiej i szybko wracasz do starej wagi? Jakie błędy popełniasz?

Znasz przepis na super dietę i potrafisz konsekwentnie jej przestrzegać? Masz duże szanse, że schudniesz. Ale może się okazać, że nie tak dużo, jak byś chciała, a w dodatku wskazówka wagi zacznie znowu przesuwać się w górę… Może też tak się zdarzyć, że twoje samopoczucie, a nawet zdrowie się pogorszy.

Jak odchudzać się skutecznie, bezpiecznie i uniknąć efektu jojo? Beata Piłka, dietetyk grupy Luxmed, opowiada, jakie błędy najczęściej popełniamy przy odchudzaniu:
Wybieramy diety, które wykluczają ważne składniki pokarmowe. Zdrowa dieta – także w trakcie odchudzania – musi być różnorodna i bogata w białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany , witaminy i składniki pokarmowe . Diety oparte na jednej grupie produktów spożywczych – np. dieta Dukana czy Atkinsa – sprawiają, że nasze posiłki stają się uboższe. Niepełnowartościowe jedzenie wpływa na naszą kondycję, samopoczucie i zdrowie, nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy najedzeni. Trudniej też wrócić potem do racjonalnego sposobu żywienia bez groźby wzrostu wagi.
Nie zastanawiamy się nad swoim trybem życia i upodobaniami. Nie można ślepo kopiować diety, którą stosowała z dobrym skutkiem nasza przyjaciółka. Może się okazać, że lepsze będą dla nas inne produkty czy pory posiłków (nawet jeśli będzie to bardzo późny obiad). Jeśli dietetyk zna nasze ulubione potrawy, może pomóc je zmodyfikować, tak żeby miały mniej kalorii – zamiast całkiem wykreślać je z jadłospisu i narażać się na żal i frustracje z powodu ich braku w menu.
Nie dopasowujemy diety do naszego stanu zdrowia. Dietę albo zmianę sposobu żywienia warto rozpocząć od wykonania podstawowych badań. Wyniki badań – takich jak morfologia krwi, lipidogram, określenie poziomu glukozy czy aminotransferazy – pokażą, jakie problemy kryją się za naszymi dodatkowymi kilogramami i pozwolą wybrać bezpieczny sposób na chudnięcie.
Zapominamy o chorobach. Przed każdą dietą powinniśmy porozmawiać z lekarzem-dietetykiem – np. przy niedokrwistości należy uważać na czarne herbaty, przy kamicy nerkowej zastanowić się nad rodzajem wody mineralnej, którą będziemy pić w trakcie odchudzania, itp. Jeśli nie uwzględnimy naszej kondycji i stanu zdrowotnego, może się zdarzyć, że nasze zdrowie się pogorszy. Zamiast być piękne, szczupłe i zadowolone, będziemy czuły się gorzej.
Za mało pijemy. W trakcie odchudzania trzeba dużo pić – wody, herbat, soków warzywnych. Nie dlatego, że woda ma właściwości przyspieszające metabolizm, ale dlatego, że pozwala usuwać z organizmu zbędne substancje. W trakcie odchudzania spalamy tkankę tłuszczową, a do naszego krwioobiegu trafiają zmagazynowane w niej szkodliwe substancje – jeśli chudniemy szybko, ma to bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Może się np. pojawić uporczywy ból głowy… Nie pozwólmy, żeby toksyny kumulowały się w różnych narządach. Jeśli będziemy dużo pić, organizm poradzi sobie z ich usuwaniem.
Po zakończeniu diety wracamy do starych nawyków. Należy pamiętać że po osiągnięciu oczekiwanego efektu, należy powoli rozpocząć racjonalne żywienie, a nie wracać do starych przyzwyczajeń .
Chcesz się dowiedzieć, jak się przygotować do odchudzania i spotkania z dietetykiem? Zajrzyj na stronę www.luxmed.pl i przeczytaj o programie Schudnij Zdrowo.

Autor: 
MR

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Masza

Jakoś nigdy nie maiłam przekonania do żadnych diet.Wolałam jak to określam lekką modyfikację diety czyli ograniczanie uwielbianych słodyczy.Jeść przynajmniej pięć posiłków,uzupełnić brakujące witaminy oraz pozbyć się nagromadzonych toksyn.Nie badamy się,za mało pijemy wody mineralnej,soków - oczywiście zgadzam się.To powinno się zmienić.Co do spotkania z dietetykiem na pewno się wybiorę.

NataliaI

ojj... artykuł zaadresowany do mnie, niestety!

anitaha

gdyby to było takie proste...

bbo

Dieta z pewnością jest bezbłędna (?). To tylko my popełniamy błędy (bo jesteśmy tylko ludźmi) stosując ją albo zbyt rygorystycznie, albo zbyt pobłażliwie. Niestety trudno jest znaleźć ten "złoty środek".

angel3312

dokładnie zgadzam się z bbo - diety są dobrze konstruowane tylko my ludzie szukamy zamienników lub próbujemy troszkę oszukać.

KAHA

Ja zdecydowanie za mało piję wody, jakoś nie odczuwam pragnienia i dlatego. Wiem, że to źle, dlatego muszę to zmienić. Jeśli chodzi o żywienie to staram się jeść wszystkiego po trochu, Moja słabością są słodycze, ale mam dobrą przemianę materii chyba, bo nie widać po mnie, że objadam się czekoladą.

paulina88

Bardzo mądrze napisane. Już tyle razy byłam na różnych dietach, że szkoda gadać, efekty były ale gdy wróciłam do normalnego jedzenia kilogramy wracały... Teraz wiem, że bez odpowiednich badań i konsultacji z dietetykiem się nie obędzie jeśli chcę zdrowo schudnąć.

Wiktoria_

ja w diecie największy problem mam ze słodyczami, całej reszty jestem w stanie się wyrzec

anecia

Artykuł akurat dla mnie.Parę kilo chętnie zrzucę.

justajustyna

na sama myśl mnie skręca lubię sie rozbestwiać ale wiem ze niepowinnam

lawina74

Nigdy nie stosowałam diety w celu zgubienia wagi, wolę dbać o kondycje poprzez ruch i aktywność.

basiamiecz715

Cudowny artykuł, ja ciągle stosuje jakąś diete ,z różnym skutkiem.Teraz wiem że popełniam mnóstwo błedów.Dziekuje za świetne wskazówki.

Beatris20

U mnie efekty odchudzania psuje wracanie do starych nawyków spowodowany brakiem czasu i natłokiem spraw. Zaczynam jeść w pośpiechu , często gdzieś na mieście, albo przygotowując w domu gotowe produkty- mimo , że wiem jakie są nie zdrowe .

weronkaa84

Najlepszą dietą jest brak diety. Ważne jest racjonalne odżywianie czyli takie, w którym z niczego nie rezygnujemy, a jedynie ograniczamy pewne produkty.

Pradip

żadna dieta bez połączenia z odpowiednimi ćwiczeniami nie da pożądanych efektów dlatego zanim się na nią przejdzie trzeba by ułożyć też plan ćwiczeń

anias88

boję się diet

Malinka23

Bardzo ciekawy artykuł

Cameleonka

Nie znam tematu... Wink Jem czasami ile wlezie ale i tak obywa się bez zbędnego balastu w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chyba spalam natychmiast.

wampa

ważne rady

Iwo

Nie muszę stosować diety 

JULA7

Smile

finezja

Nie zawsze jest to takie proste w praktyce.

calineczka

Super. Bardzo podobają mi się porady. Muszę przestawić się na więcej wody w mojej codzienności.

produkty partnerów