Zbyt długi sen niesie za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych!

Zbyt długi sen niesie za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych!

ZBYT DŁUGI SEN POWODUJE PROBLEMY Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ. W 2013 roku zespół badaczy z Korei przeanalizował nawyki snu ponad 650 kobiet, które poddały się zabiegowi in vitro. Okazało się, że odsetek udanych zabiegów był najwyższy wśród kobiet, które spały 7-8 godzin w ciągu nocy i najniższy u tych, które przesypiały 11 godzin. Z czego wynikają takie wyniki? Nie do końca wiadomo. Pewne jest jednak, że nawyki snu mogą wpłynąć na zmianę rytmów cyklów miesiączkowych oraz wydzielania hormonów. 

Kolejną konsekwencją jest ZWIĘKSZENIE MASY CIAŁA. Kanadyjscy naukowcy przyjrzeli się przyrostowi masy ciała i tkanki tłuszczowej u osób dorosłych na przestrzeni 6 lat. Okazało się, że zarówno ci, którzy spali krótko, jak i ci, którzy przesypiali długie godziny, doświadczali podwyższenia masy swojego ciała. Jedynymi, u których waga się nie zmieniła, byli ci, którzy przesypiali 7-8 godzin na dobę. Osoby, które spały 9-10 godzin w ciągu nocy były o 25% bardziej narażone na przybranie 5 kilogramów bez względu na to, jak wyglądała ich dieta i aktywność fizyczna. 

POGORSZENIE PRACY MÓZGU, jest kolejnym skutkiem zbyt długiego snu. Badania przeprowadzone w 2012 roku pokazały, że u kobiet w podeszłym wieku, które spędzały zbyt dużo lub zbyt mało czasu na sen, praca mózgu w znacznym stopniu pogorszyła się na przestrzeni 6 lat. Okazało się, że już po dwóch latach spania przynajmniej 9 godzin dziennie lub najwyżej 5, w trakcie badań pojawiały widoczne zmiany w mózgu, istotnie wpływające na jego pracę.

Osoby, który „lubię dłużej pospać”, są również narażone na CUKRZYCĘ oraz POJAWIENIE SIĘ CHORÓB KARDIOLOGICZNYCH. Kanadyjscy naukowcy odkryli, że ludzie, którzy spali więcej niż 8 godzin na dobę, byli dwukrotnie bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. W okresie 6 lat zaobserwowano u nich też upośledzenietolerancji glukozy dwukrotnie wyższe niż u tych, którzy przesypiali 7-8 godzin w ciągu doby. Różnica w stanie zdrowia była tak duża, nawet gdy badacze uwzględnili masę ciała badanych pacjentów. Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę choroby kardiologiczne, to badania przeprowadzone w 2012 roku na American College of Cardiology, pokazują, iż spanie powyżej 8 godzin na dobę warunkowało podwyższenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Naukowcy przeanalizowali dane ponad 3000 osób i dowiedli, że osoby, które śpią za długo, były dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko dusznicy bolesnej i choroby wieńcowej.

Może się to wydać absurdalne, ale konsekwencją zbyt długiego snu może być również DEPRESJA. W 2014 roku przeprowadzono badania na dorosłych parach bliźniąt. W trakcie eksperymentu odkryto, że zbyt długi czas snu może zwiększyć ryzyko pojawienia się depresji u osób, które są nią genetycznie obciążone. Uczestnicy badania, którzy spali od 7 do 9 godzin na dobę mieli jedynie 27% szans na pojawienie się u nich dziedziczonych objawów depresji. Natomiast u bliźniaka, który spał ponad 9 godzin w ciągu nocy, ryzyko depresji wzrastało do 49%.

Jak więc można zauważyć, nie tylko niedobór, ale również nadmiar snu może mieć bardzo negatywne skutki na nasze zdrowie. Optymalna długość snu, jaka jest potrzebna naszemu organizmowi do regeneracji, to 7-8 godzin. Jeżeli będziemy się tego trzymać, unikniemy wielu chorób i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Udostępnij:
0