Zmiany skórne w ciąży. Jak z nimi walczyć?

Zmiany skórne w ciąży. Jak z nimi walczyć?

Wpływ ciąży na skórę

Skóra pod wpływem hormonów ciążowych uwrażliwia się i może w nieoczekiwany sposób reagować na od zawsze stosowane kosmetyki, ulubione truskawki, a w szczególności na słońce. Ciemnobrunatne przebarwienia na twarzy, nazywane melasmą czy też maską ciążową, to powszechny problem. Częstym zmartwieniem jest również wysypka na brzuchu w ciąży, powstała w wyniku alergii kontaktowej.

Oprócz hormonów na skórę w ciąży wpływa również przyrost masy ciała. Wraz z powiększaniem się obwodu brzucha skóra staje się coraz mniej elastyczna i nawilżona, co przejawia się w suchości, świądzie, plamkach i rozstępach.

Jak zmienia się skóra w ciąży?

Działanie estrogenów i progesteronu daje się zauważyć już na początku I trymestru ciąży. Wówczas cera wygląda na zdrowszą i bardziej promienistą lub zupełnie przeciwnie: jest przetłuszczona i pełna wyprysków. W późniejszym czasie estrogeny przyczyniają się do powstawania zmian naczyniowych (pajączków, żylaków, obrzęków), charakterystycznych dla drugiej połowy ciąży. Wówczas też ujawnia się ciemna linia na brzuchu, tzw. kresa czarna, a także melasma i innego rodzaju przebarwienia.

Bardzo często po 6. miesiącu ciąży problem zaczynają stanowić rozstępy. Właściwie nie sposób ich uniknąć, ponieważ tak samo jak swędzenie skóry w ciąży, są skutkiem jej szybkiego rozciągania, które nie idzie w parze z dostatecznym przyspieszeniem produkcji nowego kolagenu. Gdy włókna sprężyste słabną, skóra staje się mniej wytrzymała na rozciąganie i bardziej podatna na uszkodzenia.

Plamy, rozstępy i wysypka na brzuchu w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Sposób działania zależy od rodzaju zmian skórnych. Ważne, aby odróżnić zwykłą wysypkę na brzuchu w ciąży wynikającą z alergii kontaktowej, od wykwitów chorobowych. Tym, co powinno zaniepokoić, są przede wszystkim zmiany skórne:

  • nasilające się,
  • zlokalizowane po jednej stronie ciała,
  • najpierw umiejscowione wokół pępka, a następnie rozniesione po całym tułowiu,
  • współwystępujące z innymi dolegliwościami, jak osłabienie, gorączka, duszności itp.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany, najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Jeśli jednak plamki na skórze wyglądają niegroźnie, wystarczy działanie zachowawcze – eliminacja czynników uczulających i właściwa pielęgnacja. W przypadku rozstępów kluczową rolę odgrywa nawilżanie i uelastycznianie skóry.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – co stosować?

Najlepiej sięgać po kosmetyki dla ciężarnych o krótkim składzie, z oznaczeniem „hipoalergiczne”. Warto czytać etykiety produktów, upewniając się, że są wolne od potencjalnie szkodliwych substancji. Niestety nawet te przeznaczone dla skóry wrażliwej mogą zawierać formaldehyd, formalinę, poliakrylamid czy parabeny, a przez to wywoływać swędzącą wysypkę na brzuchu w ciąży lub inne reakcje uczuleniowe.

W kosmetykach dla ciężarnych nie powinno być ponadto:

  • pochodnych witaminy A (retinoidów),
  • kwasów owocowych,
  • olejków eterycznych,
  • kofeiny.

Dobrze natomiast sprawdzają się balsamy do ciała bazujące na naturalnych składnikach, z nawilżającym pantenolem, gliceryną i alantoiną oraz witaminami C i E. Dzięki nim można poprawić elastyczność i zmniejszyć swędzenie skóry w ciąży. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry twarzy, ważne, aby na co dzień stosować kremy z filtrem UV – właściwym do poziomu nasłonecznienia.

Jak zapobiegać zmianom skórnym w ciąży

Rozstępom i innym zmianom skórnym w ciąży trudno zapobiec, chociaż nie jest to niemożliwe. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. W okresie ciąży należy też zadbać o natlenienie tkanek, dzięki czemu lepiej spełniają swoją funkcję. Najlepszym na to sposobem jest ruch. Umiarkowana aktywność fizyczna niesie wiele korzyści dla zdrowia, pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, a unikanie nadwagi to unikanie nadmiernego rozciągania skóry i rozstępów.

Oprócz codziennej pielęgnacji i aktywności fizycznej w dużym stopniu na skórę w ciąży wpływa dieta. W menu ciężarnych nie powinno zabraknąć źródeł kwasów omega-3. Na skórę w ciąży przekłada się też stan nawodnienia organizmu, dlatego wypijanie 2-3 l płynów dziennie to podstawa.

Szukasz sprawdzonych kosmetyków ?

Znajdziesz je w naszym sklepie 

Udostępnij:
0