5 olejów, które wpływają pozytywnie na zdrowie

5 olejów, które wpływają pozytywnie na zdrowie

Prozdrowotne właściwości oleje i oliwy zawdzięczają przede wszystkim składnikom mineralnym, antyoksydantom i witaminom. Konieczne jest tylko to, by wiedzieć, które produkty należy wybierać.

Które oleje są najlepsze?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że oleje różnią się między sobą i mogą wspomagać leczenie odmiennych chorób. Warto dobierać je indywidualnie do potrzeb, dzięki temu będą faktycznie pomagać. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądał proces produkcji oleju. Najlepiej decydować się na taki, który był tłoczony na zimno i nie jest rafinowany. Takie produkty znajdziemy tylko w niektórych sklepach jak np. https://bonovita.pl/pol_m_ZDROWA-ZYWNOSC_OLEJE-OLIWY-TLUSZCZE-153.html.

Olej lniany

Bez wątpienia olej lniany przeżywa swój prawdziwy renesans. Przez wiele lat był pomijany, a teraz powraca na stoły. Wszystko to zawdzięcza swojemu szerokiemu zastosowaniu, m.in. w kosmetyce, medycynie oraz jako produkt spożywczy. Bardzo ważne jest to, że olej lniany jest bogaty w kwasy omega 3 i 6. Dzięki temu minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób serca, a także przeciwdziała rozwojowi raka.

Olej rzepakowy

Trzeba przyznać, że olej rzepakowy jest najczęściej wybieranym tłuszczem przez Polaków. Jednak pamiętajmy, że większość produktów dostępnych w supermarketach jest rafinowana, więc jego pozytywne działanie jest zminimalizowane. Olej rzepakowy  tak jak lniany  jest bogaty w kwasy omega 3 i 6, czym przewyższa m.in. oliwę z oliwek. Poza tym obniża poziom cholesterolu we krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.

Olej sezamowy

Ten olej nie jest wszystkim znany. Dopiero od niedawna olej sezamowy jest coraz częściej wybierany w kuchni. Warto to robić przede wszystkim na jego orientalny smak oraz wartości odżywcze. Szczególnie należy pamiętać o tym, że olej sezamowy ma działanie blokujące rozwój komórek białaczki limfatycznej. Ponadto uważa się, że zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, prostaty i skóry.

Oliwa z oliwek

Oprócz walorów smakowych wyróżnia się również pozytywnymi właściwościami prozdrowotnymi. Właśnie dlatego oliwa z oliwek stanowi jeden z podstawowych składników diety śródziemnomorskiej. Warto też wspomnieć, że regularne spożywanie tego oleju może doprowadzić do zniszczenia komórek nowotworowych. Poza tym chroni naczynia krwionośne, stawy i ma działanie antyzapalne.

Olej kokosowy

Ostatnio bardzo modny i popularny. Nie ma się co temu dziwić, bo olej kokosowy wpływa pozytywnie na zdrowie. Przede wszystkim ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Badania pokazują też, że zwalcza gronkowca złocistego. Poza tym ma w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe.


Artykuł Partnera

Udostępnij:
0