KOCHANE KŁOPOTY

KOCHANE KŁOPOTY

Dzieci uczą się lepiej, gdy wiedzą, że porażki (i podnoszenie się z nich) są naturalną częścią dorastania – wynika z badań opublikowanych przez American Psychological Association. Dwie grupy uczniów w wieku 11 lat, które wzięły udział w eksperymencie, najpierw poproszono o rozwiązanie matematycznego zadania – zdecydowanie za trudnego na ich możliwości. Potem jedna grupa dostała informację, że nic się nie stało, bo porażki mają prawo zdarzyć się każdemu, a drugą spytano tylko, jak próbowała rozwiązać problem. Gdy dzieci poddano kolejnym testom, już dostosowanym do ich umiejętności, te z pierwszej grupy rozwiązały je nieporównywalnie lepiej. Jak udowadniają naukowcy, lęk przed porażką zakłóca działanie zasobów pamięci, ważnej części intelektu. A dodatkowo może sprawiać, że dzieci będą unikać trudności, a tym samym odbiorą sobie możliwość nauczenia się czegoś nowego.

 

Myli się ten, kto uważa, że zadaniem rodziców jest izolowanie dzieci od wszelkiego zła tego świata. Doświadczenie klęski kształtuje postawy życiowe. Chronienie dzieci przed porażkami to odcinanie ich od cennych i jedynych w swoim rodzaju doświadczeń związanych z dojrzewaniem. Ten proces bywa bolesny, ale nie bez powodu. Uczy, że wszelkie niepowodzenia, katastrofy i potknięcia są naturalnie wpisane w życie, a przy tym, że można – i warto – sobie z nimi poradzić. Naturalnie, gdy twojemu dziecku dzieje się krzywda, chciałabyś sprawić, by była dla nich jak najmniej bolesna. Pojawia się poczucie winy, że nie byłaś w stanie go wystarczająco uchronić. Nierzadko cierpisz bardziej, niż one same. Zamiast jednak rozpaczać, warto porażkę przekuć w sukces. Może stać się cenną lekcją życia – dla twojego dziecka i ciebie samej.

Stało się. Twojemu dziecku powinęła się noga. Niezależnie od rozmiarów klęski, należy mu się teraz twoja uwaga i wsparcie. Nie myl ich jednak z pobłażliwością. Słowa, których bezwzględnie należy unikać? „To nie twoja wina”, „tak się złożyło”, „nie miałeś innej możliwości”. Dlaczego? Bo choć niosą chwilowe pocieszenie, to poza tym są bardzo szkodliwe. W ten sposób zatruwasz dziecko przekonaniem, że może być autorem sukcesu, ale porażki już nie. Zrzucając odpowiedzialność za niepowodzenie na niesprawiedliwy los, niekorzystną koniunkcję planet, ewentualnie innych (wrogich) ludzi, utwierdzasz w dziecku przekonanie o niemożności wpływu na własne życie. Tym samym rośnie ze świadomością, że to życie jest z góry przegrane. Nie o to chodzi!

 

Lepiej od małego budować w młodym człowieku przekonanie, że jest kowalem własnego losu. A to oznacza, że czasem warto pozwolić, by coś mu się nie udało. Już gdy uczy się chodzić i co chwila upada, nie musisz za każdym razem biec mu na pomoc (oczywiście w granicach rozsądku). Grając z nim w piłkę na placu zabaw, zamiast się podkładać, by mogło wygrać, daj mu od czasu do czasu zakosztować przegranej. Niech od maleńkości podejmuje własne decyzje – nawet, jeśli twoim zdaniem są błędne. Gdy chce się za lekko ubrać, pozwól mu na to. Choć zmarznie, nauczy się, że następnym razem lepiej włożyć ten ciepły, choć gryzący sweter. Warto też wyrobić w dziecku realistyczne spojrzenie na każdą sytuację. Czasami faktycznie coś jest niezależne od nas. Burza z gradobiciem w czerwcu uniemożliwia wyprawienie osiemnastki w ogrodzie, a złamana noga nie pozwala zostać królem strzelców w decydującym meczu. W większości przypadków mamy jednak wpływ na to, co nas spotyka. Jeżeli coś nam się nie udaje, zazwyczaj oznacza to, że wysiłek i praca, które włożyliśmy w dążenie do celu, były niewystarczające. Po prostu. Prawda może brutalna, ale, jak się okazuje, całkiem konstruktywna. Wystarczy, że wspólnie z dzieckiem wyciągniesz z niej właściwe wnioski.

 

M.U.

Udostępnij:
Promocja! Wyróżniony produkt
CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

CeraVe Nawilżający balsam dla skóry suchej i bardzo suchej 340g

Cerave
Original price was: 75,00 zł.Current price is: 65,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Elseve Magiczna Moc Olejków 10 w 1 odżywka do włosów suchych 150 ml

Loreal
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 24,90 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa Niacinamide Glow Krem Nawilżający 50 ml

Mixa
Original price was: 32,00 zł.Current price is: 29,90 zł.

Bourjois Waterproof 41 contour clubbing kredka

Bourjois
Original price was: 15,90 zł.Current price is: 13,90 zł.

CERAVE NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY Z CERAMIDAMI DO CERY NORMALNEJ I ...

Cerave
Original price was: 53,00 zł.Current price is: 48,00 zł.

NUMERO ZESTAW – Szampon z owsem 1000 ml + farba NUMERO # 6.00...

Numero
Original price was: 86,00 zł.Current price is: 63,00 zł.

RIMMEL LONDON WONDER LAST ŻELOWA FARBKA DO BRWI 4,5 ML

Rimmel
Original price was: 27,00 zł.Current price is: 19,00 zł.

L’Oreal True Match podkład N6 Honey 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal True Match podkład D5-W5 Golden Sand 30 ml

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.

L’Oreal Paris True Match Foundation podkład do twarzy N5 Neut...

Loreal
Original price was: 55,00 zł.Current price is: 44,00 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel Stay Matte Powder puder prasowany 003 Peach Glow 14g

Rimmel
Original price was: 14,50 zł.Current price is: 12,99 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

MIXA HYALUROGEL SERUM LP30ML C63

Mixa
Original price was: 41,50 zł.Current price is: 38,50 zł.
Promocja! Wyróżniony produkt
Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający lakier do włosów farbowanych 250ml

Milk Shake Lifestyling Strong Eco Hairspray silnie utrwalający laki...

Milk Shake
Original price was: 81,00 zł.Current price is: 59,00 zł.

Bourjois róż blush 95

Bourjois
Original price was: 25,99 zł.Current price is: 23,50 zł.
0