Face&Look > MODA > PORADY > ZDROWIE > DIETA > Nowoczesna mama to świadoma mama

Nowoczesna mama to świadoma mama

Jak wynika z raportu* z przeprowadzonego na zlecenie marki Folik, polska mama coraz lepiej zna swoje potrzeby, a o zdrowie swoje i dziecka troszczy się już na etapie planowania macierzyństwa. Specjaliści podkreślają, że ma to fundamentalne znaczenie dla przyszłości dziecka.

 

Przygotowania warto rozpocząć co najmniej pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Dzięki temu nasze ciało łatwiej zniesie trud, jakim bez wątpienia jest stworzenie nowego życia, a po porodzie szybciej powróci do formy. Planowanie macierzyństwa zminimalizuje także ryzyko powikłań w ciąży i wad wrodzonych u dziecka.

Sprawdź swoje zdrowie

To absolutna podstawa! Na początek warto skonsultować plany rozrodcze z ginekologiem. Prawdopodobnie zleci ci wykonanie kilku prostych badań: morfologii, cytologii, badania moczu. Można również sprawdzić stan tarczycy - nieprawidłowy poziom jej hormonów może utrudniać zajście w ciążę. I nie zapominaj o dentyście - próchnica, a właściwie towarzyszący jej stan zapalny zwiększa ryzyko powikłań ciążowych. Jeśli przyjmujesz przewlekle leki, spytaj swojego lekarza, czy możesz je zażywać w ciąży.

Postaw na zdrową dietę

Przede wszystkim unikaj wysoko przetworzonych dań, słodyczy. Sięgaj po produkty bogate
w kwas foliowy (brokuły, żółtka jaj, zielone warzywa liściaste), nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne), wapń (nabiał). Dbaj, by warzywa lub owoce stanowiły co najmniej połowę każdego posiłku. I koniecznie odstaw używki - alkohol, papierosy, ogranicz napoje z kofeiną.

Dbaj o formę

Ciąża to dla organizmu nie lada wysiłek. Żeby ją lepiej znieść, warto wzmocnić swoje ciało. Ćwicz więc każdego dnia, niekoniecznie wyczynowo. Możesz jeździć na rowerze, maszerować, biegać, pływać itp.

Stosuj suplementy

Co najmniej trzy miesiące przed rozpoczęciem ciąży zacznij przyjmować kwas foliowy. Witamina ta zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u dziecka. Pamiętaj, że nie wyrównasz jego poziomu w organizmie wyłącznie stosując dietę bogatą w kwas foliowy. Konieczna jest również suplementacja. Jeśli więc jesteś w ciąży lub planujesz zostać mamą zalecana dawka to 0,4 mg/dobę (co najmniej 1 miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem
i w pierwszych 12 tygodniach ciąży).

Folik to produkt leczniczy zawierający kwas foliowy. (Acidum folicum), Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki barwy jasno żółtej, okrągłe, obustronnie płaskie. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego
u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Cena ok. 7 zł/30 tabletek

24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych:
+48 22-755-96-48. Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org

Tylko to, co niezbędne!

Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.*Ogólnopolski raport przeprowadzony przez Pollster na zlecenie marki Folik, luty 2017 r.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

OLIWIA25

Warto Smile

finezja

Powinna pamiętać o tym każda przyszła mama  Smile 

JULA7

Fajnie że przypomniacie o tak waznym teamcie Smile

Karolina Zając

Zdecydoawnie warto. Kwas foliowy jest ważnnym składnikiem diety każdej mamy z uwagi na to, ze zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka. Nie jest drogi i nie zawsze mozna go uzupełnić z pożywieniem. Warto jest wiedzieć. ze nie tylko kobiety powinny go suplementować ale warto jest go przyjmować ogólnie. Inne witaminy, jakie warto przyjmować to witamina B12 oraz witamina D3. Witamina D3 z uwagi na to, ze jest syntezowana w skórze pod wpływem słóńca a jak wiemy słońca w Polsce nie mamy zbyt wiele. A witamina B12 z uwagi na to, że równiez często nie zapewniamy jej odpowiedniej podaży w diecie a sama wpływa na wiele procesów. 

sss23