Siostry Bukowskie: 5 kroków do szczupłej sylwetki

Siostry Bukowskie: 5 kroków do szczupłej sylwetki
Nawet bez drakońskiej diety można zrobić coś, co pozwoli pozbyć się zbędnego sadełka, a przy okazji wyrzeźbić sylwetkę i poprawić kondycję. Oto 5 zasad: 

1. Wprowadź interwały do swojego treningu

Trening interwałowy polega na zmiennej intensywności wysiłku. Wysiłek umiarkowany (np. bieg średnim tempem) przeplatasz wysiłkiem o maksymalnym zaangażowaniu (np. sprint). Ten rodzaj treningu pomaga bardzo szybko spalić tkankę tłuszczową i powinien trwać od 20 min do 40 min. Możesz wykonywać go na różnych rodzajach aktywności: rowerek, skakanka, bieganie, ergometr, pompki, przysiady. 
Zasady treningu interwałowego: 
a) Rozgrzej się. Zacznij od trwającej około 7 minut rozgrzewki, która zaangażuje wszystkie partie ciała. Wykonuj krążenia ramion, wymachy, podskoki. 
b) Maksimum intensywności. Przez 15 sekund wykonuj ćwiczenie dając z siebie wszystko.
c) Średni poziom intensywności. Przez 45 sekund wykonuj to samo ćwiczenie dając z siebie 50% mocy. 
d) Powtórz punkt b, a następnie punkt c jeszcze 7 razy.
e) Cool down. Uspokój swój organizm wykonując trucht jeszcze przez 10 minut. 
f) Stretching. Zanim pójdziesz do szatni, wykonaj jeszcze 5-minutowe rozciąganie.
Ważne:
– Treningu interwałowego nie łącz z treningiem siłowym albo kardio. Wyznacz sobie osobną jednostkę treningową, bo jest to aktywność bardzo obciążająca dla twojego organizmu. 
– Możesz go wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu z przerwą 48 godzin między treningami.
– Nigdy nie wykonuj go na czczo lub gdy jesteś na ostrej diecie.
– Same interwały nie powinny trwać dłużej niż 25 minut.
 

2. Kontroluj ilość żelaza w swojej diecie

Niedobory tego pierwiastka w diecie nie tylko powodują anemię, ale też spowalniają metabolizm, ponieważ krew nie jest w stanie dostarczyć do komórek odpowiedniej ilości tlenu. Włącz do swojej diety produkty takie jak: natka pietruszki, szpinak, brokuły, wątróbka drobiowa, krewetki, groch. 

3. Powiew nowości

Wprowadź do swoich treningów nową dyscyplinę sportu. Organizm przyzwyczaja się do powtarzanych aktywności i być może po pewnym czasie już na to nie reaguje. Dobrze jest więc zmusić nieużywane dotąd mięśnie wprowadzając np. elementy treningu bokserskiego, chodząc na pływalnię czy jeżdżąc na rolkach. Innymi słowy, dorzuć coś, czego wcześniej nie robiłaś. 

4. Odpowiednio przyprawiaj

Wiele produktów, które dostarczamy w codziennej diecie same w sobie zawierają niezbędną sól. Co prawda są to bardzo małe ilości, ale normą dla osób pomiędzy 19 a 50 rokiem życia jest 1,5 g na dzień. Nie ma więc potrzeby dodatkowo solić pomidorów, łososia, wieprzowiny czy ogórków ponieważ są to naturalne źródła sodu. Nadmierna ilość soli wypływa na nas niekorzystnie, o czym doskonale wiemy. Dobrym więc pomysłem będzie zaopatrzenie swojej kuchni w papryczki chili, czosnek, pieprz, oregano, bazylię. Kapsaicyna, czyli substancja odpowiedzialna za piekący smak papryki chili, wspomaga metabolizm i obniża stężenie cholesterolu we krwi.
 

5. Katechiny

Pierwszy raz słyszysz tę nazwę? To związki polifenolowe usprawniające metabolizm, będące silnymi utleniaczami. Zawarte są głównie w nieprzetworzonej żywności roślinnej, w świeżych liściach herbaty, zielonej herbacie, bobie, kakao. W literaturze na temat biotechnologii możemy odnaleźć informacje o tym, że katechiny hamują wchłanianie lipidów, co ma wpływ na poziom tkanki tłuszczowej. Występują też w owocach, przede wszystkim w ich skórce. Nie obieraj więc jabłka czy brzoskwini. Wprowadzając wymienione produkty do swojej diety usprawnisz spalanie tkanki tłuszczowej w swoim organizmie. 

6. Witamina C

Jedzenie połowy grejpfruta przed posiłkiem pomoże ci bardzo skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Miej go zawsze w lodówce. Dzięki zawartym w nim pektynom obniża poziom cukru, ponadto jest źródłem błonnika, oczyszcza organizm z toksyn i ma niski indeks glikemiczny.  


Tekst Siostry Bukowskie

Zdjęcia Max Pixel, Pxhere, Pexels

 
Udostępnij:
0