Sport według Polek

Sport według Polek

Czy Polki są aktywne? W ciągu ostatnich kilku lat, sport oraz aktywny sposób spędzania wolnego czasu lat znacząco zyskały na popularności. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie marki Polar osiem na dziesięć Polek w wieku 20-45 lat uprawia jakiś sport i robi to przynajmniej raz w tygodniu. A jakie dyscypliny cieszą się największą popularnością? Spośród szeregu możliwości Polki najchętniej  wybierają jazdę na rowerze (64%), bieganie (39%), pływanie (35%), fitness (28%) oraz ćwiczenia na siłowni (23%).

Na własną rękę. Polki są dość aktywne i jeśli ćwiczą, to w większości przypadków robią to regularnie. Z tego samego raportu wynika jednak, że wśród Pań aktywnych fizycznie tylko 3 na 10 korzysta przed rozpoczęciem treningów z porad specjalistów. Jeżeli ćwiczymy lub chcemy rozpocząć treningi rekreacyjne, podstawowe badania oraz wizyta u lekarza pierwszego kontaktu powinny wystarczyć. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę intensywny wysiłek,  powinniśmy najpierw skonsultować się ze specjalistą. Tylko polegając na wiedzy i doświadczeniu profesjonalisty możemy mieć pewność, że nasze treningi będą efektywne oraz co najważniejsze, bezpieczne. Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć różne cele treningowe oraz inne możliwości, dlatego tak ważne jest, by rodzaj i intensywność ćwiczeń były ustalane indywidualnie.

Trenuj mądrze. „Coraz częściej do kobiet dociera przekaz: uprawiaj sport i odpoczywaj aktywnie, a będziesz mogła cieszyć się lepszym nastrojem, zdrowiem oraz piękniejszą sylwetką. Zachęcone Panie zaczynają więc biegać, jeździć na rowerze, pływać czy chodzić na zajęcia fitness. Po wysiłku ich samopoczucie zamiast się polepszać, ulega pogorszeniu. Są przemęczone, cierpią na bóle mięśni, a zapał mija bezpowrotnie, gdyż trenują zbyt intensywnie. Winny temu jest brak wiedzy i doświadczenia w trenowaniu pod kątem dążenia do określonego celu. Ćwiczmy z głową, a wszystkie swoje aktywności i ich rezultaty monitorujmy, aby mieć jak najwięcej danych, co w naszym przypadku przynosi najlepsze efekty i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. W innej sytuacji zamiast poprawić naszą kondycję, możemy sobie znacząco zaszkodzić”. – tłumaczy Ryszard Szul – absolwent AWF, fizjolog, trener z wieloletnim doświadczeniem, który prowadził wielu znanych sportowców.

Pomocne rozwiązania dla każdego. Niezależnie od intensywności i celów treningowych warto monitorować naszą aktywność. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w monitor aktywności fizycznej lub zegarek sportowy, które pomogą nam na bieżąco śledzić nasze osiągnięcia i postępy. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportem lub ćwiczymy rekreacyjnie, monitor aktywności taki jak Polar Loop 2 będzie idealnym rozwiązaniem. Monitoruje on naszą aktywność oraz sen, a także zaczyna delikatnie wibrować, gdy zbyt długo pozostajemy bezczynni. Wyświetla podpowiedzi i sugestie, wspomagając realizację naszych dziennych celów związanych z ruchem. Dla pasjonatek sportu ćwiczących regularnie lepszym rozwiązaniem będzie zegarek Polar A300. Zmonitoruje on codzienne aktywności, ich efektywność oraz pozwoli na analizę poszczególnych treningów – wystarczy mieć go zawsze na ręku. Urządzenie jest niezwykle lekkie i wygodne, posiada także wymienne paski w 6 różnych kolorach.

Aktywni z głową. Niezależnie od tego czy jesteśmy doświadczonymi miłośnikami sportu czy dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki ku wymarzonej sylwetce, powinniśmy trenować rozważnie, najlepiej pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń naprawdę warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, trenerem personalnym oraz dietetykiem. Bez względu na formę aktywności, warto  także pamiętać o monitorze aktywności i treningu. Dostarczy nam on cennych informacji na temat efektów, postępów oraz udzieli wskazówej jak efektywnie osiągać wyznaczone sobie cele. 

Udostępnij:
0