Zdążyć przed latem

Zdążyć przed latem
Wstałam rano w dobrym humorze, pomyślałam, że wiosna się zbliża, czas zrobić „coś” ze sobą. No właśnie, co mogę ze sobą zrobić?
 
Karolina Ciurka – Baster: Tak na prawdę wszystko mogę zrobić 🙂 Nasze działania są uzależnione od naszych celów. Jednak wszystkim nam potrzebny jest ruch i aktywność fizyczna. Jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyłam regularnie, dobrze jest zacząć od wprowadzania spokojnych zmian do naszego trybu życia. Jeżeli mam w miarę blisko do pracy, może warto zamienić samochód, komunikację miejską na rower lub dłuższy spacer.
 
Wybór aktywności powinien być dostosowany do tego, co lubimy:) Jedni wolą trening w grupie więc wybiorą trening na sali fitness (wybór zajęć jest tak duży, że każdy coś dla siebie znajdzie), inni pójdą na trening sami (siłownia, rower, rolki).
 
W jaki sposób przygotować się do rozmowy z trenerem personalnym? Czego mogę oczekiwać od dobrego trenera?
 
Pierwsze spotkanie z trenerem jest często pełne obaw. A jakim on/ona jest trenerem? Czy będzie za ciężko, czy mnie zrozumie i czy nie będzie się ze mnie śmiał jak ćwiczę?! Podczas rozmowy z trenerem trzeba być sobą. Trener powinien zapytać o kilka istotnych dla niego czynników pozwalających dopasować trening indywidualny dla każdej z nas. W jakiej jesteśmy kondycji: czy ćwiczymy? Czy mamy problemy zdrowotne, kontuzje? I przede wszystkim jaki jest nasz cel?
Dobry trener to taki, który słucha naszych potrzeb i potrafi dopasować do nich trening. Każdy z nas ma inne oczekiwania od drugiej osoby ale na pewno powinniśmy w tym przypadku oczekiwać od trenera profesjonalizmu, wiedzy, zrozumienia,  motywacji, podejścia indywidualnego. Dla naszego bezpieczeństwa warto zerknąć w jego doświadczenie, gdyż oddajemy w jego ręce nasze zdrowie.
 
Czy rzeczywiście trener personalny potrafi zmotywować do ćwiczeń fizycznych? 
 
Bez indywidualnej opieki instruktora niewielu klientów klubów fitness osiąga zakładane przez siebie cele. Jeżeli owe mają. Bo niestety część z nich przychodzi do klubu bez określonego celu. Trener oprócz wiedzy na temat układania treningów, suplementacji i diety powinien być psychologiem, kumplem, czy też przyjacielem. Powinien potrafić wyczuwać potrzeby i nastroje swojego podopiecznego, a także przedstawić mu realne i mierzalne cele oraz umiejętnie go motywować. Niektórych delikatnie, innych troszkę mocniej (oczywiście nie używając swojej siły fizycznej;))
 
Sukces zaczyna się w głowie! Każdy, kto będzie dobrze zmotywowany oraz uwierzy w swój sukces, osiągnie zamierzony cel.
 
Proszę o zdradzenie konkretnej motywacyjnej sztuczki, która działa na osoby, z którymi pani trenuje?
 
Nie ma recepty na wszystkich. Każdy z klientów jest inny. Jednego będzie motywować chęć przypodobania się innym i być może zwrócenia na siebie uwagę, kimś innym będzie kierować zdrowie a może zawody, do których trzeba się przygotować. Czasami słyszę od swoich podopiecznych, że to ja ich motywuję. Jest to dla mnie ogromny sukces. Nie wiem jak to robię, ale jeżeli ktoś tym żyje i to kocha, to łatwiej jest mu zarazić innych do tej miłości;)
 
Jakie treningi/trendy są modne o tej porze roku?
 
W marcu pojawia się największa ilość osób w klubach fitness. Jest to czas, kiedy wiele osób zaczyna przygodę ze sportem, by zdążyć przed latem;)
 
Widać troszkę więcej rowerzystów, jednak o tej porze roku powodzeniem cieszą się treningi w pomieszczeniu: siłownia, fitness, squash, spinning, basen…
 
 
 
Karolina Ciurka-Baster – założycielka i prezes Fundacji TRENUJĘ-POMAGAM.
Zawodowo trenerka personalna oraz instruktorka fitness od 8 lat. 
Zdobywczyni tytułu TRENER KILLER w 2014 
 
Kontakt: 
fb: https://www.facebook.com/trenerKArolina?ref=hlinstagram: https://instagram.com/trenerkarolina/

 

Udostępnij:
0