Zwyczaje żywieniowe Polaków

Zwyczaje żywieniowe Polaków

Najczęstsze błędy żywieniowe, popełniane przez Polaków, to nieregularne spożywanie posiłków, pomijanie drugich śniadań oraz podwieczorków. Polacy natomiast często podjadają między posiłkami. Co więcej, spożywają zdecydowanie za mało produktów zalecanych w odpowiednio zbilansowanej diecie, takich jak mleko, ciemne pieczywo, owoce i warzywa. Wartość posiłków, spożywanych przez Polaków odbiega od zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, co jest niejednokrotnie przyczyną chorób cywilizacyjnych.

 

 

 

Jedną z głównych przyczyn złych nawyków żywieniowych Polaków są nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe, które zostały utrwalone już w okresie dzieciństwa.  Inne przyczyny to szybkie tempo życia, które wpływa na częstsze sięganie po niezdrowe, łatwodostępne przekąski,  a także duża dostępność jedzenia typu fast food. Zachowania te, mimo sporej wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, są stałym elementem występującym w polskim społeczeństwie.

Różnice w odżywianiu mieszkańców wsi i miast

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy Millward Brown wynika, że w aspekcie pozytywnych nawyków żywieniowych przodują mieszkańcy miast. Większość mieszkańców miast (43,9%) spożywa owoce 2-3 razy dziennie, podczas gdy większość mieszkańców wsi (40,8% badanych) spożywa owoce raz dziennie. Podobnie jest w kwestii spożycia warzyw – mieszkańcy miast (50%) spożywają je 2-3 razy dziennie, natomiast mieszkańcy wsi (53,9%) tylko raz dziennie. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie minimum 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Jedną porcję może zastąpić sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny.

Mieszkańcy miast (32,7%) piją soki 2-3 razy dziennie, natomiast mieszkańcy wsi (34,2%) rzadziej niż raz dziennie. Jedynie w kwestii musów spożycie jest podobne. Wynika to z faktu, iż musy to produkty nowe na rynku. Zarówno mieszkańcy miast (69,4%), jak i wsi (59,2%) spożywają je rzadziej niż raz dziennie. „Mus to w pełni identyczny z naturalnymi warzywami i owocami, przetarty produkt. Zawiera drogocenny błonnik oraz witaminy i minerały takie jak owoce lub warzywa, z których został wyprodukowany. Mus nie zawiera dodatku cukru, więc jest produktem w 100% naturalnym.” – zapewnia dietetyk, Agata Ziemnicka-Łaska.

 

 

Udostępnij:
0